Zamknij

Prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński odwołany ze stanowiska

Rafał Mandes
05.02.2018 22:26
Prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński odwołany ze stanowiska
fot. Tomasz Jastrzebowski/EastNews

Prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński właśnie wyleciał na Olimpiadę Pjongczang - jest attache drużyny olimpijskiej na igrzyska - a do kraju wróci już jako były prezes PKN Orlen. Rada nadzorcza PKN Orlen podjęła nieoczekiwaną decyzję i odwołała go ze stanowiska. Na jego miejsce powołany został Daniel Obajtek, dotychczas prezes innej spółki skarbu państwa - Energi.

Obok Jasińskiego, ze stanowiska w Orlenie odwołano też wiceprezesa Mirosława Kochalskiego oraz Marię Sosnowską, która pełniła funkcję członka zarządu ds. inwestycji i zakupów.

Spółka poinformowała o tym w komunikacie w poniedziałek wieczorem.

"... na podstawie wniosku Ministra Energii z dnia 5 lutego 2018 roku, powołała z dniem 6 lutego 2018 roku Pana Daniela Obajtka na prezesa zarządu PKN Orlen. Rada Nadzorcza postanowiła także delegować z dniem 5 lutego 2018 roku pana Józefa Węgreckiego do czasowego wykonywania czynności członka Zarządu ds. Inwestycji i Zakupów do czasu powołania członka Zarządu na to stanowisko, przy czym na okres nie dłuższy niż trzy miesiące" – czytamy w tym samym komunikacie.

Rada Nadzorcza oddelegowała do funkcji członka zarządu PKN Orlen Józefa Węgreckiego  - powołanego wcześniej w skład Rady Nadzorczej z ramienia Ministra Energii i działającego w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa.

Wojciech Jasiński został powołany na prezesa Orlenu w grudniu 2015 roku. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Krawca. Teraz Jasińskiego zastąpi Daniel Obajtek, który dotychczas był prezesem Energi. Na fotel szefa tej energetycznej spółki trafił w marcu 2017 roku.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,55 mld zł w 2016 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Wojciech Jasiński na stanowisko szefa Orlenu trafił z ław poselskich w grudniu 2015 roku. W latach 1997–2000 pracował w związanej z Porozumieniem Centrum, a następnie PiS spółce "Srebrna" jako członek zarządu oraz prezes. Od września 2000 do lipca 2001 był wiceministrem sprawiedliwości (w resorcie Lecha Kaczyńskiego).

RadioZet Biznes/MN24/RM