Zamknij

Prezes PKN Orlen zapowiedział dalsze obniżki cen paliwa

Piotr Drabik
09.01.2019 10:52
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział dalsze obniżki cen paliwa
fot. Artur Szczepanski/REPORTER/East News

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, zapowiedział, że ceny paliw na stacjach benzynowych państwowego koncernu spadają od listopada i w najbliższych dniach należy spodziewać się ich dalszych obniżek. Jego zdaniem taka sprzyjająca tendencja może utrzymać się w przyszłości.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Ceny paliw na naszych stacjach systematycznie spadają od listopada. W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych obniżek. I jeśli sytuacja makroekonomiczna będzie sprzyjająca (chodzi zarówno o cenę surowca, jak i kurs dolara do złotego - przyp. red.) to ta tendencja utrzyma się - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w wywiadzie dla PAP Biznes.

Dodał, że w Polsce średnie ceny paliw nadal należą do najniższych w Europie.

Zobacz także

Prezes Orlenu wskazuje, że popyt na diesla w Polsce jest wysoki, co wynika z dynamicznego wzrostu gospodarki.

- Na cenę diesla ma wpływ jego zwiększony import, gdyż nasze rafinerie już pracują na maksimum swoich mocy. Dlatego dywersyfikujemy dostawy ropy i optymalizujemy koszty jej przerobu. Ważne są więc inwestycje, które umożliwią wzrost mocy przerobowych, bo paliwa produkowane we własnych rafineriach są tańsze - powiedział Obajtek.

Po trzech kwartałach 2018 roku polskie rafinerie miały jedynie 73 proc. udziału w zaspokajaniu krajowego popytu na diesla. 27 proc. popytu zaspokaja import.

- Na rynku benzyn sytuacja jest inna. Popyt na benzyny jest mniejszy niż potencjał krajowej produkcji - dodał Obajtek. Udział produkcji krajowej w całości dostaw wynosi obecnie 99 proc.

Zobacz także

Eksperci też prognozują obniżki

Biuro analityczne Reflex w raporcie z końca grudnia prognozowało, że początek 2019 roku prawdopodobnie przyniesie dalsze obniżki cen paliw na stacjach, a ich skala będzie determinowana m.in. rozwojem sytuacji na rynku ropy i warunkami na rynku krajowym.

Z danych Refleksu wynika, że na przestrzeni całego 2018 roku ceny benzyny Eu 95 wzrosły średnio o 2,56 proc., Superplus 98 o 3,61 proc., a oleju napędowego o 10,94 proc.

Jednak licząc od początku listopada do początku stycznia 2019 roku ceny benzyny Eu 95 są niższe o 5,8 proc., Superplus 98 potaniał o 4,1 proc., a cena oleju napędowego zniżkowała o 3,8 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD