Zamknij

Prezes LOT: żadnego strajku w PLL LOT nie będzie

Olga Papiernik
23.03.2018 10:50
samolot, dreamliner
fot. PLL LOT

Jestem głęboko przekonany, że żadnego strajku w LOT nie będzie; mam wątpliwości co do legalności referendum strajkowego organizowanego przez związki zawodowe - powiedział prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Jak przekazał Milczarski, w tym tygodniu związki zawodowe działające w PLL LOT poinformowały zarząd spółki o rozpoczynającym się referendum strajkowym. Według informacji medialnych, jeżeli do końca kwietnia zarząd nie dogada się ze związkami zawodowymi, a pracownicy zagłosują za strajkiem, to strajk może się odbyć podczas majówki.

Jak tłumaczy spółka, związkowcy chcą przywrócenia dawnych zasad wynagradzania. Według spółki, obecnie w dużej części opiera się ono na liczbie wylatanych godzin, podczas gdy w poprzednim systemie wynagradzania pensja była niezależna od liczby wylatanych godzin.

- Zdecydowana większość ludzi w LOT jest zadowolona, że firma się rozwija i ma dużą satysfakcję z pracy. Mamy wciąż chętnych do pracy, a mało kto z LOT-u chce odchodzić. Prowadzimy cały czas wzmożone rekrutacje. Tam, gdzie jest potrzeba, poprawiamy wynagrodzenie - powiedział dziennikarzom prezes LOT.

Jak dodał, rozwój LOT spowodował bardzo dużą liczbę awansów wśród pracowników.

- Awanse dotyczą około 200 pilotów, ponad 220 członków personelu pokładowego. W przypadku awansu z pierwszego oficera na kapitana, to są bardzo istotne zwiększenia wynagrodzeń - powiedział.

Prezes przekazał, że w ramach dialogu społecznego prowadzonego w spółce z inicjatywy zarządu w minioną środę, odbyło się spotkanie, na którym zarząd zaprezentował przedstawicielom związków zawodowych kolejną propozycję Regulaminu Wynagradzania.

Jak mówił Milczarski, wśród zaproponowanych rozwiązań są m.in.: usankcjonowanie podwyższonych wynagrodzeń dla pierwszych oficerów samolotów Boeing 787 Dreamliner, zmiana systemu zaszeregowania członków personelu pokładowego poprzez uzależnienie kategorii zaszeregowania od liczby godzin nalotu, czy propozycje programu pilotażowego zmierzającego do wprowadzenia premii dla personelu lotniczego i pokładowego.

- Oprócz zwiększenia pensji dla pierwszych oficerów, są też proponowane zmiany w regulaminie premiowania pracowników ziemi. Ponadto jest zaproponowany - na razie pilotażowy - program premii zarówno dla pilotów, jak i personelu pokładowego, który ma co do zasady premiować punktualność i regularność. Tutaj też się bardzo różnimy w ocenach, dlatego że uważamy, iż postawa załóg jest kluczowa jeśli chodzi o regularność i punktualność. A związki zawodowe twierdzą, że nie mają na to żadnego wpływu i protestują, uważając, że to jest niestosowne - tłumaczył Milczarski.

Dodał, że zarząd konsekwentnie od dwóch lat wprowadza w LOT rozwiązania, które stymulują firmę do wzrostu.

- Zapewniamy ludziom bezpieczeństwo: zatrudnienia i pracy. Nie ma zagrożenia bankructwem firmy tak, jak miało to miejsce w przeszłości - mówił.

Prezes przypomniał, że we wrześniu 2017 r. zarząd otrzymał od związków zawodowych informację o terminach planowanego wówczas referendum strajkowego. Zdaniem Milczarskiego, obecna inicjatywa jest próbą przeprowadzenia kolejnego referendum w tej samej sprawie.

- Przeprowadzenia referendum strajkowego jest świętym prawem związków, pod warunkiem tego, że jest legalne. Jestem głęboko przekonany, ze żadnego realnego strajku w LOT nie będzie - podkreślił.

W jego ocenie, informowanie o referendum strajkowym w prasie i mówienie o ewentualnym strajku jest działaniem na szkodę spółki, ponieważ straszą potencjalnych pasażerów strajkiem w LOT.

Będę się trzymał wyznaczonego planu. Myślę, że to referendum jest bardzo zawoalowaną odpowiedzią na propozycję regulaminu wynagradzania, jaką ostatnio przedstawiliśmy związkom zawodowym - powiedział.

Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,856 proc. akcji) oraz TFS Silesia (0,144 proc. akcji).

PAP/Aneta Oksiuta/OP