Zamknij

Prezes Grupy Lotos: Połączenie z PKN Orlen ma sens biznesowy

Olga Papiernik
07.03.2018 13:50
WARSZAWA PREZENTACJA LOTOS WYNIKI FINANSOWE
fot. PAP Foto

Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos powinno mieć miejsce z punktu widzenia biznesu, zwłaszcza w obliczu rewolucji elektromobilności, uważa prezes Grupy Lotos Marcin Jastrzębski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- W chwili obecnej najważniejsze jest uzyskanie zgody Komisji Europejskiej i potwierdzenie, jakie będą parametry ewentualnego połączenia, nie tylko w zakresie stacji benzynowych. Jestem przekonany, że połączenie będzie nawet korzystniejsze dla Grupy Lotos niż dla Płocka - powiedział Jastrzębski podczas konferencji rasowej.

Jak podkreślił prezes, Komisja Europejska powinna rynek stacji benzynowych rozpatrywać lokalnie i informacje o koniecznej sprzedaży 200 stacji benzynowych nie potwierdzą się.

- Uptream jest ważny dla Lotosu, zwłaszcza, że będziemy w przyszłości być może rozwijać segment wydobycia także w imieniu spółki z Płocka, gdzie w moim odczuciu ma tu gorsze kompetencje niż my - dodał prezes.

W obliczu spadających marż segment wydobycia jest niezwykle ważny, dodał.

- Lotos ma przewagę nad Orlenem, jeśli chodzi o zakupy dzięki położeniu nad morzem. Z kolei ma gorszą sytuację, jeśli chodzi o dystrybucję produktów. Tu jest duże pole do synergii - podkreślił prezes.

Podpisanie listu intencyjnego między Skarbem Państwa a Orlenem nie wpłynęło na realizację strategii Grupy Lotos, podkreślił też Jastrzębski. - Przejęcie akcji przez PKN Orlen będzie tyko oznaczało, że na 'walne' przyjdzie inny prawnik - powiedział prezes.

Zobacz także

Jastrzębski wskazał też, że podmiot powstały po połączeniu będzie miał potencjał do rozwoju na świecie.

W końcu lutego br. PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos, rozumianej jako nabycie przez PKN Orlen bezpośrednio lub pośrednio minimum 53% udziału w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Przewidywalny scenariusz zdarzeń zakłada warunkowe nabycie od Skarbu Państwa 32,99% udziałów Grupy Lotos. Dopiero w następnej fazie doszłoby natomiast do ogłoszenia wezwania odnoszącego się do pozostałych 66% w związku z zamiarem przekroczenia 33% ogólnej liczby głosów w Grupie Lotos.

ISBnews/OP