Zamknij

Używany przedmiot pod choinkę? Prezenty second hand coraz bardziej popularne

23.12.2019 08:25
Prezenty pod choinkę. Produkty second hand w modzie
fot. Shutterstock/ Pixel-Shot (ilustracyjne)

Nawet 35 procent Polaków deklaruje, że podaruje bliskim używany prezent na Święta – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis DING.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jedna czwarta badanych deklaruje, że przynajmniej raz w swoim życiu kupiła używaną rzecz na prezent świąteczny. W tym roku zamierza tak zrobić 35 procent. Powód? Niższa cena i troska o środowisko. Dla niemal połowy Polaków powodem zakupu produktu z drugiej ręki jest możliwość nabycia jakościowo dobrych produktów znanych marek znacznie taniej. Dla 8 procent ankietowanych liczy się ekologia.

Jak komentuje Karol Kamiński z Grupy AdRetail, daleko nam jeszcze do krajów Europy Zachodniej i USA, gdzie tego typu zachowanie jest pewnego rodzaju standardem i wynika głównie z pobudek ekologicznych.

Jakie prezenty z drugiej ręki trafiają pod choinkę? Chodzi głównie o odzież (41 procent) i biżuterię (12 procent).

Zobacz także

Po drugiej strony barykady są zwolennicy obdarowywania bliskich wyłącznie nowymi prezentami. 56 procent ankietowanych uważa, że podarowanie komuś używanego prezentu to powód do wstydu. 31 procent twierdzi, że raczej nie wypada tak postępować.

W naszej kulturze panuje przekonanie, że prezent powinien być nowy, bo tak wypada. Polscy konsumenci obawiają się, że zakup używanej rzeczy na prezent może mocno obrazić obdarowywaną osobę. I z daleko posuniętej ostrożności wolą nie narażać się na taki zarzut. To podejście dopiero zaczyna się zmieniać, ale utrwalenie nowego zwyczaju zakupowego wymaga co najmniej dekady 

– wyjaśnia ekspert z Grupy AdRetail.

Jak tłumaczy Karol Kamiński, takie prezenty nie powinny być odbierane jako przejaw skąpstwa, złośliwości czy zwykłego nietaktu.

RadioZET.pl/MondayNews.pl