Zamknij

Prezenty na Walentynki. Czy opłaca się kupić kwiaty w hurcie?

12.02.2021 13:59
Prezenty na Walentynki. Czy opłaca się kupić kwiaty w hurcie?
fot. Bartosz KRUPA/East News

Lockdown sprawił, że Walentynki w 2021 roku większość par spędzi w domu. Zamknięte restauracje, ograniczenia wyjazdów i zmniejszona liczba wolnych miejsc w kinach oraz teatrach odbije się na przychodach przedsiębiorców z tych sektorów. Jednak 14 lutego może być dobrym dniem dla branży kwiatowej.

Lockdown utrudnia swobodne podróżowanie, więc w 2021 roku walentynkowy wyjazd we dwoje jest możliwy głównie na terenie kraju i to też przy stosowaniu się do wielu obostrzeń.

Prezent na Walentynki od rządu dla wszystkich obywateli to warunkowe odmrożenie części sektorów i wcześniejsze otworzenie niedziałających fragmentów gospodarki związanych z kulturą i hotelarstwem.

Prezent na Walentynki

Branża kwiatowa kilka razy w roku notuje wyjątkowo wysokie zyski. Jedną z takich dat jest 14 lutego. Właściciele kwiaciarni szczególnie w czasie pandemii liczą na wzrost przychodów. Ponieważ więcej czasu spędzamy w domu to cięte lub doniczkowe rośliny znacznie mogą nam ten okres umilić.

Giełdy kwiatowe są już zatowarowane i przygotowane na walentynkowy wzrost zainteresowania. Jednym z największych targowisk w Polsce jest rynek hurtowy Bronisze. Mimo rządowych obostrzeń miejsce działa przez cały czas pandemii koronawirusa, dostarczając świeże owoce, warzywa, kwiaty i rośliny ozdobne. Najlepiej sprzedają się tam kwiaty cięte, a najsłabiej wygląda obecnie handel owocami i warzywami.

Z produkcji krajowej oferowane są tulipany sprzedawane od 1,2 zł do 1,4 zł za sztukę; frezje - 1,2 zł – 2,4 zł za sztukę; anturium po 7 zł za sztukę; irysy i żonkile w cenie 1,2 zł za sztukę

ekspertka rynku Anna Kaszewiak

Ekspertka rynku dodaje, że również kwiaty z importu kupowane są w dużych paczkach, bo ceny przyciągają:

- barwione na różne kolory tulipany, kosztują od 1,6 zł do 4,4 zł za sztukę, nagietki po 15 zł za paczkę, storczyki tajlandzkie, goździki, gerbery, lilie, clematisy, chryzantemy i oczywiście będące symbolem miłości – róże.

Róże na Walentynki

Róże to kwiaty, które 14 lutego kupowane są najczęściej. Jak wyglądają ceny tego roślinnego symbolu miłości w 2021 roku?

Ceny róż kształtują się od 2 zł do 14 zł za sztukę. Zależą one od wielu czynników, takich jak kolor, długość, kraj pochodzenia, wielkość pąka. Najdroższa jest odmiana Red Naomi. Za kwiat tej odmiany o długości 80 cm zapłacimy od 9 - 14 zł. Róża Red Eagle o długości 60 cm kosztuje od 6,5 do 7 zł za sztukę, a róża Madam Red o długości 50 cm - to wydatek nieco ponad 4 zł za sztukę. Za 50 cm różę odmiany Ever Red trzeba natomiast zapłacić ok. 5 zł.

Kwiaty doniczkowe na Walentynki

Inną propozycją na Walentynki mogą być kwiaty doniczkowe kwitnące. Ceny od 3 zł za doniczkę do kilkuset złotych za ciekawe egzotyczne okazy, np. za drzewka cytrusowe czy kaktusy. Róża w doniczce kosztuje 8- 12 zł, a storczyk mini w ozdobnej osłonce - to wydatek 22 zł za sztukę. Znacznie drożne są rośliny doniczkowe np. strelicja Niko (rajski ptak) kosztuje nawet 190-220 zł, a popularna dracena może 70 – 210 zł za doniczkę.

RadioZET.pl/PAP