Zamknij

Premier: źródła wysokiej inflacji są poza granicami Polski

03.12.2021 13:47
Premier o źródłach inflacji
fot. Piotr Molecki/East News

Rosja, Unia Europejska, pandemia COVID-19. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego to główni winowajcy odpowiedzialni za wzrost cen w Polsce.

Tarcza antyinflacyjna to rządowa odpowiedź na rosnącą inflację, która – jak podał Główny Urząd Statystyczny – w listopadzie 2021 roku sięgnęła 7,7 proc.

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego źródeł drożyzny w Polsce należy szukać poza granicami kraju. Szef rządu opublikował w sieci grafikę, która wyjaśnia, dlaczego ceny w sklepach rosną.

Wysoka inflacja? Mateusz Morawiecki tłumaczy, dlaczego ceny rosną

„Nasza Tarcza Antyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą” - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Opublikowana  przez szefa rządu grafika wyjaśnia, co stoi za rosnącą inflacją w kraju. Jak czytamy, podwyżki cen energii to „zasługa” Rosji i Unii Europejskiej. Rosja według rządu stosuje „szantaż gazowy”, a jej polityka energetyczna winduje ceny na polskim rynku. Unia Europejska z kolei w swojej polityce klimatycznej stawia na odejście od węgla, zaś kraje członkowskie ponoszą koszty tej transformacji.

 

Premier o inflacji

Szef rządu winą obarcza także pandemię, przez którą przedsiębiorcy musieli mierzyć się z lockdownem, a łańcuchy dostaw wielokrotnie były przerwane, co także odbiło się na cenach.

 

 

Rządową odpowiedzią na drożynę jest tarcza antyinflacyjna. Ta zakłada obniżkę podatków na energię, gaz i paliwa, a także wypłaty dodatków osłonowych.

RadioZET.pl/PAP