Zamknij

Premier zdradził nieoficjalne dane: budżet państwa zaskakuje

02.08.2021 09:11
Premier zdradził nieoficjalne dane: budżet państwa zaskakuje
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Nie pojawiło się jeszcze oficjalne szacunkowe wykonanie budżetu państwa na koniec lipca, ale premier Mateusz Morawiecki zdradził w Telewizji Republika, że nadwyżka budżetowa na koniec lipca 2021 roku jest wyższa niż po połowie roku.

Budżet państwa to dokument, w którym zawarte są informacje o planowanych krajowych dochodach i wydatkach. Taki plan finansowy uwzględnia m.in. szacunki na kolejny rok.

W połowie czerwca pisaliśmy, że dochody Polski między styczniem a majem 2021 roku były wyższe o 24,4 mld zł rok do roku, a wydatki niższe o 10,8 mld zł rok do roku. Teraz sytuacja ma być jeszcze bardziej optymistyczna.

Budżet państwa z nadwyżką. Jest wyższa niż w połowie roku

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w trakcie rozmowy z Telewizją Republika, że nadwyżka w budżecie państwa na koniec lipca2021 roku jest wyższa od tej zanotowanej na koniec czerwca.

Szef rządu podczas wywiadu pytany był m.in. o nadwyżkę budżetową na koniec półrocza. Zdradził wówczas, że: "po lipcu akurat będzie jeszcze więcej".

Warto pamiętać, że w połowie lipca premier Mateusz Morawiecki informował, że w budżecie państwa jest ponad 25 mld zł nadwyżki. "Po czerwcu, czyli po pierwszym półroczu, mamy nadwyżkę w budżecie, przekraczającą 25 mld zł" - mówił premier.

Ustawa budżetowa na 2021 r. przewiduje, że dochody państwa w 2021 r. wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza maksymalny deficyt w wysokości 82,3 mld zł. Na koniec stycznia 2021 roku budżet miał 6,6 mld zł nadwyżki, a po lutym w kasie państwa była nadwyżka w wysokości 876,3 mln zł.

RadioZET.pl/PAP/Telewizja Republika