Zamknij

Premier zapowiedział sprawdzanie cen w sklepach. W odpowiedzi dostał lekcję ekonomii

17.01.2022 11:40
Premier zapowiedział sprawdzanie cen w sklepach. W odpowiedzi dostał lekcję ekonomii
fot. East News

Zmieniamy stawkę VAT na produkty żywnościowe z 5 procent na 0 procent i będziemy pilnować, żeby sklepy tak samo obniżyły ceny – zapowiedział premier Morawiecki. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji wytłumaczyła, dlaczego jest to niemożliwe.

Tarcza antyinflacyjna ma zapobiec przebiciu przez tempo wzrostu cen pułapu 10 procent. Rozwiązanie zostało rozbudowane zaledwie dwa tygodnie po wejściu w życie: do obniżonego VAT na prąd elektryczny, gaz ziemny oraz ciepło systemowe dorzucono redukcję stawek na żywność, paliwa i nawozy.

Według ekonomistów, pozwoli to obniżyć inflację podczas działania tarczy o około 3 punkty procentowe. W grudniu 2021 liczony rok do roku wzrost cen wyniósł 8,6 procent, a wysokie podwyżki cen nośników energii mają dać w styczniu kolejny impuls proinflacyjny. Z tego powodu premier Morawiecki zapowiedział, że państwo będzie monitorować czy sklepy odpowiednio obniżyły ceny po redukcji stawek VAT. POHiD odpowiedział szefowi rządu, tłumacząc dlaczego będzie to niemożliwe.

Obniżek cen w sklepach nie będzie. Redukcja stawki VAT to za mało

Sklepy, które zdecydowałyby się obniżyć ceny produktów żywnościowych o stawkę VAT po prostu zbankrutują – ostrzegało nas Forum Obywatelskiego Rozwoju. Podwyżki kosztów działania, w szczególności cen za prąd elektryczny i gaz ziemny oraz zwiększone obciążenia fiskalne wprowadzone przez Polski Ład oznaczałyby w takim przypadku ponoszenie strat.

Podobne informacje przekazał Radiu ZET współwłaściciel sieci sklepów – według niego koszta działania wzrosną o 20 procent, a więc obniżka VAT co najwyżej pozwoli trochę spowolnić wzrost cen.

Premierowi Morawieckiemu, który zapowiedział zaprzęgnięcie PIH i UOKiK do kontroli cen w sklepach oraz zaapelował, żeby Polacy sami monitorowali ich wysokość, odpowiedziała na łamach serwisu wiadomoscihandlowe.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

W obecnej sytuacji poziom cen nie zależy od polityki cenowej sieci, tylko jest podyktowany trudnym otoczeniem gospodarczym i handel nie może ponosić odpowiedzialności za czynniki wzrostu cen od niego niezależne. Podwyżka cen towarów przez producentów spowodowana choćby dużymi wzrostami cen energii oznacza wyższe ceny na półkach sklepowych i handel w żaden sposób nie jest w stanie zamrozić wzrostu cen.

Renata Juszkiewicz

Juszkiewicz dodała, że branża oczywiście obniży ceny o VAT, jednak będzie to robić uwzględniając przy wyznaczaniu cennika wszystkich czynników zwiększających koszty działania. Tarcza antyinflacyjna przyniesie więc tylko spowolnienie wzrostu cen (te będą niższe, niż byłyby w przypadku utrzymania VAT na poziomie 5 procent), ale nie ma co liczyć na obniżki.

RadioZET.pl/money.pl/wiadomoscihandlowe.pl