Zamknij

Polska gospodarka wychodzi z kryzysu? Jest komentarz Morawieckiego

19.05.2020 16:02
Premier: wychodzimy z kryzysu i mamy szansę przeskoczyć inne kraje
fot. Michal Dubiel/REPORTER/East News

Wierzę, że powoli zaczynamy wychodzić z kryzysu koronawirusowego - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej debaty z przedsiębiorcami. Premier podsumował także dotychczasowe działania w ramach tarczy antykryzysowej.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji mówił o dotychczasowych działaniach rządu w związku z epidemią koronawirusa.

Wirus przyczynił się do zamrożenia gospodarki, przez co przedsiębiorcy zmuszeni byli szukać oszczędności w postaci cięć pensji i zwolnień. Zdaniem premiera, działania podjęte przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej pomogły zminimalizować negatywne skutki kryzysu.

Premier: w nowym podziale ról Polska zajmie lepsze miejsce niż przed kryzysem

- Polskim przedsiębiorcom i państwu polskiemu udało się pomóc gospodarce tak, że Polska w nowym podziale ról może zająć lepsze miejsce niż przed kryzysem - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas forum gospodarczego Polskiego Funduszu Rozwoju "Tarcza dla polskich firm i pracowników".

Zobacz także

Wskazał, że to zasługa rządowych programów, w tym tarczy antykryzysowej, która „chroni miejsca pracy i przedsiębiorców”.

- Te wielkie programy społeczne, na czele z 500 plus, to przecież oprócz względnego spokoju w czasach kryzysu w wielu polskich rodzinach, oznaczają większy popyt na produkty przedsiębiorców - zaznaczał.

Premier wyraził też nadzieję na „odbicie” w Europie Zachodniej, co umożliwi polskim przedsiębiorcom eksport towarów. Dodał też, że Polska może cieszyć się niskim bezrobociem na tle innych krajów europejskich. Jak stwierdził, „Polska w tym nowym podziale ról, nowym podziale w ramach globalnych łańcuchów produkcji, dostaw, może zająć miejsce nawet lepsze niż miała przed kryzysem".

Wierzę, że powoli zaczynamy wychodzić z tego kryzysu koronawirusowego i dzięki temu będziemy mogli zajmować coraz lepsze miejsca w różnych branżach w tym wyścigu gospodarczym w Europie i na świecie 

– dodał szef rządu

Będą kolejne odsłony tarczy antykryzysowej

Premier zapewnił, że rząd wsłuchuje się w głos przedsiębiorców i zapowiedział kolejne wersje tarczy antykryzysowej. Ustawa, której celem jest wsparcie pracodawców i pracowników w czasie pandemii była nowelizowana już trzy razy. Tarcza antykryzysowa przewiduje rozwiązania tj. pożyczki dla firm, zwolnienie ze składek na ZUS, wypłatę świadczeń postojowych czy dofinansowanie rządowe do miejsc pracy.

Zobacz także

Kancelaria Premiera Rady Ministrów podsumowała też na Twitterze, że tylko świadczenia postojowe kosztowały budżet ponad 1,25 mld złotych. Według KPRM, do 18 maja przyznano ponad 670 tysięcy pożyczek mikroprzedsiębiorcom na sumę 3,35 mld zł. Złożono również ponad 4,15 mln wniosków o skorzystanie z innych rozwiązań oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej.

RadioZET.pl/PAP