Zamknij

Premier spotkał się z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym

Olga Papiernik
24.01.2018 11:46
Premier spotkał się z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym
fot. PAP Foto

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Spotkanie Morawiecki - Perry dotyczyło źródeł energii i bezpieczeństwa.

Współpraca energetyczna Polski i Europy Środkowej ze Stanami Zjednoczonymi była tematem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym. Do spotkania doszło w środę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Jak poinformowała KPRM, Morawiecki omówił z Perrym "polskie oczekiwania wobec rozwoju rynku energii, w tym węgla i gazu, w Unii Europejskiej". "Głównym tematem rozmowy była rola źródeł energii w architekturze bezpieczeństwa Europy oraz długoterminowe działania strategiczne, których celem będzie dywersyfikacja źródeł kluczowych surowców energetycznych" - podała kancelaria. Podkreśliła, że poruszono również kwestię importu amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego do Polski.

Amerykański LNG po raz pierwszy dotarł do Polski w czerwcu 2017 r. Była to pojedyncza dostawa, ładunek został kupiony przez PGNiG na rynku spot od amerykańskiej firmy Cheniere, właściciela pierwszego w USA terminala eksportowego Sabine Pass. Jednocześnie była to pierwsza w historii dostawa gazu z USA w basenie Morza Bałtyckiego.

Zobacz także

W lipcu prezydent USA Donald Trump zadeklarował w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii.

W listopadzie 2017 r. PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG z Sabine Pass. Umowa obejmuje dostawę do terminala LNG w Świnoujściu dziewięciu transportów. Od 2018 r. w ramach tego kontraktu do gazoportu będą zawijały średnio dwa gazowce rocznie. PGNiG podkreślało, że cena gazu w kontrakcie jest "korzystna ze wszech miar i rynkowa".

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się w dniach 23-26 stycznia.

Zobacz także

Wśród uczestników dorocznego spotkania światowych liderów politycznych, szefów najważniejszych międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, ekonomistów, politologów, bankierów, prezesów koncernów, szefów organizacji pozarządowych i znanych osobistości, są prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

PAP/Wojciech Krzyczkowski/OP