Zamknij

Premier porównuje Polskę do Japonii. Jakie widzi podobieństwa?

12.07.2021 19:32
Premier porównuje Polskę do Japonii. Jakie widzi podobieństwa
fot. Pawel Wodzynski/East News

- Idziemy podobną ścieżką jak Japonia; chcemy być bardzo nowoczesnym krajem, a jednocześnie zachować polską kulturę i wiarę – powiedział w poniedziałek (12 lipca 2021) Mateusz Morawiecki. Premier dodał, że w programie Polski Ład "tak jak w ogrodzie japońskim" można poszukiwać równowagi.

Japonia i Polska, mają zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, dużo wspólnego. Szef polskiego rządu powiedział, że nasz kraj chce zachować własny system wartości, ale być tak nowoczesny jak jedno z największych mocarstw na świecie.

Morawiecki podniósł temat polskiej kultury i wiary, w porównaniu do zasad panujących w Kraju Kwitnącej Wiśni. Powiedział też, że w programie Polski Ład "tak jak w ogrodzie japońskim" można poszukiwać równowagi.

Polski Ład jak japoński ogród

Szef polskiego rządu, mówiąc o bogactwie kultury japońskiej wymienił m.in.: origami, sztuki walki, kaligrafię, a także poezję i prozę. - Ale Japonia to jednocześnie supernowoczesny kraj. Dlatego w oparciu o to, co Japonia osiągnęła, możemy i my marzyć o tym, żeby w ciągu najbliższych kilku lat, a najpóźniej kilkunastu lat, osiągnąć wysoki poziom życia i poziom dochodu na głowę mieszkańca, porównywalny do Europy Zachodniej – powiedział premier RP.

W Polskim Ładzie szukamy równowagi, balansu pomiędzy wzrostem gospodarczym, czy dobrostanem społecznym, a innymi wartościami, takimi jak: kultura, rekreacja. To są ważne elementy, które wyznaczają jakość życia mieszkańców

Mateusz Morawiecki, premier RP

Premier zapewnił, że takie dążenia nie oznaczają utraty "tych składników polskiej kultury, które są nam bliskie. Japonia pokazała światu, że można być supernowoczesnym państwem, a jednocześnie dbać o swoją tożsamość, o swoją kulturę, obyczaje i tradycje.

- My, Polacy, też idziemy podobną ścieżką. Chcemy być bardzo nowoczesnym krajem, krajem zmodernizowanych dróg, nowoczesnych technologii, a jednocześnie zachować polską kulturę, polską wiarę, a tu na Śląsku zachować śląskie tradycje i kulturę. Japonia pokazuje, że to jest możliwe" - powiedział Morawiecki.

RadioZET.pl/PAP