Zamknij

Premier odwołał wiceministra finansów

Olga Papiernik
21.03.2018 13:02
minister odwołany
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

20 marca 2018 r. premier Mateusz Morawiecki odwołał Wiesława Janczyka ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zobacz także

Wiesław Janczyk pracował w resorcie finansów od 2016 r. Odpowiadał m.in. za kwestie akcyzy, podatków lokalnych, sektorowych i od gier, a także związane z rachunkowością i rewizją finansową.

"Bardzo dziękuję Panu Ministrowi za jego zaangażowanie i wsparcie, szczególnie w odniesieniu do kwestii ucywilizowania rynku hazardowego w naszym kraju. Przeprowadzona pod kierunkiem Pana Ministra nowelizacja ustawy hazardowej naprawiła wiele błędów, które były istotnym zagrożeniem zarówno dla bezpieczeństwa graczy, jak i rozwoju legalnego rynku" - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

Janczyk jest posłem PiS od 2007 r., był członkiem komisji finansów publicznych. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie MF, w VII kadencji Sejmu kierował pracami stałej Podkomisji do spraw Instytucji Finansowych. W obecnej kadencji objął funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. Przed rozpoczęciem pracy w Parlamencie (1998-2007) aktywnie działał w samorządzie lokalnym, gdzie był radnym gminy oraz powiatu Limanowa.

W 2007 r. pełnił funkcję prezesa Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica oraz zasiadał w Zarządzie Remag w Katowicach (spółka produkująca kombajny i urządzenia górnicze). W latach 1999-2005 związany był z Bankiem Gospodarki Żywnościowej, gdzie był zastępcą dyrektora oddziału w Nowym Sączu, a także członkiem komitetu kredytowego Regionu Małopolska. Zasiadał także w Radzie Nadzorczej Zakładów Ceramiki Budowlanej Cerabud w Krotoszynie oraz pracował w Biurze Maklerskim BGŻ w Nowym Sączu.

Były wiceminister finansów jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (Wydział Filologiczny) oraz Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, gdzie ukończył studia podyplomowe o specjalności Rachunkowość i zarządzanie finansami. Uczestniczył w licznych kursach i szkoleniach uzyskując m.in. uprawnienia do pełnienia funkcji w Radach Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa.

PAP/Marcin Musiał/OP