Zamknij

"Sukces Orlenu na Litwie jest sukcesem wszystkich Litwinów"

Rafał Mandes
05.01.2018 23:12
"Sukces Orlenu na Litwie jest sukcesem wszystkich Litwinów"
fot. east news

Sukces Orlenu jest sukcesem nas wszystkich –- oświadczył w piątek premier Litwy Saulius Skvernelis, który gościł w Możejkach w rafinerii Orlen Lietuva. Premier spotkał się m.in. z nowym szefem spółki Orlen Lietuva Michałem Rudnickim.

Skvernelis podkreślił znaczenie polskiej inwestycji zrealizowanej na Litwie przed ponad 10 laty - zakupu rafinerii Mażeikiu Nafta - i zapewnił, że litewski rząd dołoży wszelkich starań, by stworzyć dogodne warunki do dalszych inwestycji w rafinerii.

Premier wyraził zadowolenie z osiągniętego w ubiegłym roku porozumienia pomiędzy Orlen Lietuva i litewską spółką kolejową Lietuvos Geleżinkeliai (LG) w sprawie stawek kolejowych za przewóz produktów ropopochodnych i wzajemnego zadłużenia za lata 2014–2016.

Uczestniczący w spotkaniu szef LG Mantas Bartuszka zaznaczył, że Orlen Lietuva jest ważnym, strategicznym partnerem litewskich kolei. „Jesteśmy zainteresowani zwiększeniem przewozu produktów Orlen Lietuva”.

Szef Orlen Lietuva Michał Rudnicki zapewnił, że „jego zespół pracuje ze świadomością wagi rafinerii w sektorze energetycznym regionu i litewskiej gospodarce”. „Jesteśmy nie tylko liderami w dostawach paliw na Litwie i krajach bałtyckich, ale też największym litewskim podatnikiem, a także ważnym podmiotem stwarzającym miejsca pracy” - powiedział Rudnicki.

W piątkowym komunikacie Orlen Lietuva wskazuje się, że od roku 2006 koncern PKN Orlen zainwestował w modernizację litewskiej rafinerii ponad 1 mld dolarów. Planowane i realizowane inwestycje na 2017-2018 r. sięgają od 150 mln do 200 mln USD.

PKN Orlen za 1,49 mld dol. kupił w 2006 r. od Jukosu 53,7 proc. akcji litewskiej spółki Mażeikiu Nafta zarządzającej rafinerią w Możejkach, a następnie na mocy umowy z rządem Litwy nabył kolejne 30,66 proc. udziałów za ponad 852 mln USD. Po sfinalizowaniu sześć lat temu z rządem Litwy umowy kupna pozostałych 10 proc. udziałów i przeprowadzonym wykupie od drobnych inwestorów, płocki koncern ma 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 r. zmieniła nazwę na Orlen Lietuva.

Z Wilna Aleksandra Akińczo/PAP/RM