Zamknij

Premier Morawiecki wystawił zlecenie na sprzedaż posiadanych akcji BZ WBK

Olga Papiernik
13.12.2017 21:00
Premier Morawiecki wystawił zlecenie na sprzedaż posiadanych akcji BZ WBK
fot. East News

Premier Mateusz Morawiecki wystawił zlecenie na sprzedaż akcji Banku Zachodniego WBK, które posiada - poinformował PAP w środę zastępca dyrektora Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju Stanisław Starnawski.

W poniedziałek resort rozwoju informował PAP, że Morawiecki już jako wicepremier, że na czas pełnienia funkcji rządowych "całkowicie zamraża portfel akcji BZ WBK". "Zobowiązał się też nie dokonywać żadnych operacji związanych z obrotem akcjami. A ponadto wszelkie korzyści związane z potencjalnymi dywidendami w całości przekazywać na cele charytatywne i społeczne, co sukcesywnie realizuje" - informowało w poniedziałek MR.

Sprawa posiadanych przez Morawieckiego 13 711 akcji BZ WBK - banku, którym w latach 2007-15 kierował - pojawiła się m.in. podczas wtorkowej debaty nad expose. Niektórzy posłowie opozycji zarzucali Morawieckiemu, że nadzorując sektor bankowy i posiadając akcje jednego z banków może popadać w konflikt interesów.
Przedstawiciel MR przypomniał zarazem w rozmowie z PAP, że dywidendy czy jakiekolwiek inne zyski z tytułu posiadania akcji BZ WBK Morawiecki jako wicepremier przekazywał dotąd na cele dobroczynne. Niebawem, dodał, premier ma zaprezentować wykaz podmiotów, które uzyskały takie wsparcie.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał rząd Morawieckiego, który wcześniej był wicepremierem, ministrem finansów i rozwoju w rządzie Beaty Szydło. We wtorek rząd Mateusza Morawieckiego uzyskał wotum zaufania.

PAP/Rafał Białkowski, Mateusz Roszak/OP