Zamknij

Premier Morawiecki i Ambasador USA poinformowali o utworzeniu Polskiej Izby Handlowej w Ameryce

Olga Papiernik
04.04.2018 11:48
PREMIER MORAWIECKI AMBASADOR USA
fot. PAP Foto

Wchodzimy w kolejną fazę pogłębionych relacji polsko-amerykańskich; utworzenie izby polsko-amerykańskiej jest takim właśnie następnym kamieniem milowym na drodze do budowy mocnej obecności naszego biznesu w USA - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

W środę w KPRM odbyła się wspólna konferencja prasowa szefa polskiego rządu i ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Paula W. Jonesa. Podczas konferencji poinformowano o utworzeniu Polskiej Izby Handlowej w USA.

Morawiecki podkreślił, że kiedy w ubiegłym tygodniu podpisywał umowę na zakup systemu Patriot, był przekonany, że to jest - wielki, milowy krok w budowaniu jeszcze ściślejszych więzów, jeszcze bliższych relacji - między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

- To dzieje się już teraz na naszych oczach, że (to) nie tylko relacje wojskowe - zaznaczył.

- Teraz wchodzimy też w kolejną fazę pogłębionych relacji polsko-amerykańskich. Utworzenie izby polsko-amerykańskiej jest właśnie takim kamieniem milowym, następnym na drodze do budowy mocnej obecności naszego biznesu na kontynencie amerykański, w Stanach Zjednoczonych, ale również wzmocnienia obecności przedsiębiorców amerykańskich w Polsce - dodał Morawiecki.

Zobacz także

Utworzenie izby polsko-amerykańskiej - klasyczne win-win

- Utworzenie izby polsko-amerykańskiej, to klasyczne win-win; to nowa platforma, nowa przestrzeń do wzmocnienia polsko-amerykańskiej współpracy - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślił, że utworzenie izby polsko-amerykańskiej, to "klasyczne win-win". - Tutaj bardzo wyraźnie widzimy, że atrakcyjna sytuacja gospodarcza, stabilne fundamenty makroekonomiczne w zakresie długu publicznego, deficytu budżetowego, to są takie tematy, które interesują również przedsiębiorców, którzy chcą robić różnego rodzaju wspólne przedsięwzięcia, w tym przypadku polsko-amerykańskie - stwierdził premier.

Szef rządu wyraził zadowolenie ze stworzenia nowej platformy, nowej przestrzeni do wzmocnienia polsko-amerykańskiej współpracy, - nie tylko w tym obszarze polityki obronnej, obszarze politycznym - tutaj inicjatywa Trójmorza, która rozwija się coraz mocniej, nie tylko na poziomie relacji transatlantyckich i wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dziękował też ambasadorowi USA w Polsce i osobom zaangażowanym po stronie amerykańskiej, ponieważ - jak podkreślił - relacje pomiędzy Polską a USA "umacniają się bardzo wyraźnie". "Jesteśmy nie tylko dla siebie bardzo ważnymi sojusznikami; Stany Zjednoczone coraz wyraźniej swoją obecnością w tej części Europy zaznaczają wagę projektu Trójmorza, ale też dzieje się tutaj na naszych oczach na pewno coś niezwykle ważnego dla kolejnych wielu lat historii relacji polsko-amerykańskich - stwierdził szef polskiego rządu.

- Chcę wyrazić moją wdzięczność, dla wszystkich osób, które w ostatnich 12-18 miesiącach bardzo intensywnie pracowały żeby ten moment mógł nastąpić - dodał Morawiecki.

Paul W. Jones: jest potencjał do rozwoju relacji handlowych między USA a Polską

- Jest potencjał do rozwoju relacji handlowych i inwestycyjnych między Stanami Zjednoczonymi a Polską; doskonałym narzędziem do tego są izby handlowe - powiedział w środę ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul W. Jones.

W środę w KPRM odbyła się wspólna konferencja prasowa szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego i ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Paula W. Jonesa, na której poinformowano o utworzeniu Polskiej Izby Handlowej w USA.

- Relacje handlowe i inwestycyjne między Stanami Zjednoczonymi a Polską są dobre - dla firm i ludzi w obu naszych krajach, ale mogą być jeszcze lepsze, jest potencjał do rozwoju - powiedział Jones.

Mówił, że uczestniczył też w środę w spotkaniu w ramach projektu SelectUSA, który promuje bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Stanach Zjednoczonych, a w tym przypadku - inwestycje polskie. Podkreślał, że - coraz więcej polskich firm chce inwestować w Ameryce, a Ameryka czeka na inwestorów. Poinformował, że w przyszłym tygodniu Polskę odwiedzi gubernator Illinois, który to stan - jak mówił Jones - jest otwarty na polski biznes i polskie inwestycje.

Paul W. Jones podkreślił ponadto, że izby handlowe to doskonałe narzędzie do rozwoju gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

PAP/Rafał Białkowski/Mateusz Roszak/Anna Tustanowska/Wiktoria Nicałek/OP