Zamknij

Premier Mateusz Morawiecki przemawia w Sejmie

Olga Papiernik
12.12.2017 21:00
Premier Mateusz Morawiecki przemawia w Sejmie
fot. PAP foto

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował podczas swojego expose w Sejmie, że jego rząd będzie rządem kontynuacji - będzie kontynuował programy społeczne wdrożone przez rząd jego poprzedniczki - Beaty Szydło i zapowiedział, że programy te będą wzmacniane i rozwijane.

Morawiecki podziękował Beacie Szydło za prace jej rządu, w tym za wdrożenie programów społecznych.

- Ten rząd to jest ten sam kierunek, te same wartości, jest rządem kontynuacji. Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej. [...] Kierunek działania jest ten sam, zadania i drogowskazy - te same. - powiedział Morawiecki podczas expose.

- Będziemy kontynuowali nasze programy społeczne, co więcej - będziemy je wzmacniali i rozwijali. - dodał.

Po expose planowana jest debata na temat wystąpienia premiera. Na godz. 0-0:30 zaplanowano głosowania m.in. nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu.

Płaca minimalna będzie nadal podnoszona

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował podczas swojego expose w Sejmie, że jego rząd będzie nadal podnosić płacę minimalną i będzie kładł nacisk na tworzenie szans dla młodych ludzi.

- Wzrost wynagrodzeń i likwidacja biedy - w tych aspektach nie będziemy spoczywać tutaj na laurach. Będziemy nadal podnosić płacę minimalną. - powiedział Morawiecki w Sejmie.

- Pracujemy 2 tys. godzin rocznie. Produktywność pracy nie decyduje wyłącznie o sukcesie gospodarczym. Nie chcemy, by Polacy pracowali najdłużej, my chcemy, by pracowali efektywnie, za godziwą płacę. Dlatego musimy przestawić nasz polski kapitalizm na zachodnie tory, umiejętności młodych Polaków są kołem zamachowym naszej innowacyjności. - dodał premier.

Wskazał też, że  - cała nasza praca ma niewiele sensu, jeśli nie odpowiada na potrzeby młodych ludzi.

Za kilka lat wydatki na służbę zdrowia wzrosną do 6% PKB 

Mateusz Morawiecki zadeklarował podczas swojego expose w Sejmie, że jego rząd doprowadzi do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6% PKB.

- Pierwszym, arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia. Doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia, do poziomu 6% PKB. - powiedział Morawiecki w Sejmie.

- Tak, jak uszczelniliśmy system podatkowy, tak w odniesieniu do służby zdrowia zamierzamy podobna operacje przeprowadzić. Położymy ogromny nacisk na elektronizację służby zdrowia. - dodał.

W ub. tygodniu Senat przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którą zostaną zwiększone nakłady na zdrowie do 6% PKB w 2025 r. Ustawa trafiła do prezydenta do podpisu.

Nie będzie całkowitej rezygnacji z węgla, ale rząd chce korzystać też OZE i atomu

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował podczas swojego expose w Sejmie, że jego rząd nie zamierza zrezygnować z węgla jako podstawy naszej energetyki, ale chce też dbać o rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) pod warunkiem ich opłacalności, pozytywnie patrzy także na kwestie energetyki atomowej.

- Dzisiaj węgiel jest podstawą naszej energetyki. Nie możemy i nie chcemy z niego rezygnować. To ważne dla Śląska i Zagłębia, ale to również ważne dla całego kraju. W długofalowy sposób planujemy reformy. Województwo śląskie staje się jednocześnie obok węgla zagłębiem nowych technologii. - powiedział Morawiecki w Sejmie.

- Ale dla naszych przyszłych pokoleń chciałbym zadbać o to, by alternatywne źródła energii mogły się rozwijać - nie w imię ideologii, ale tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie, tam, gdzie przyniesie to Polakom korzyść, a nie koszty. - dodał.

- Dzięki nowej infrastrukturze nasze uzależnienie od importu rosyjskiego gazu spada. Po raz pierwszy jest szansa, że po 2022 r. nie będziemy uzależnieni od Rosji w kwestii zakupu gazu i dyktatowi cenowemu. Rozbudowujemy infrastrukturę gazową, co pozwoli uczynić z naszego państwa bijące serce regionu. Chcemy utworzyć to hub gazowy, który będzie zaopatrywał naszych sąsiadów. Innym celem aktualnym 10 lat temu i cały czas dzisiaj jest budowa połączeń gazowych do Norwegii. - wskazał także premier.

Celem jest zapewnienie niezależności energetycznej przy niskiej emisji CO2. - Patrzymy tutaj przychylnie na energetykę jądrową. - dodał.

Polska ma stać się centrum logistycznym Europy

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował podczas swojego expose w Sejmie, że jego rząd będzie dążył do utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy. Cele szczegółowe to m.in. budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), odbudowa portów morskich, dokończenie dróg ekspresowych i autostrad, a także - w następnej dekadzie - skoncentrowanie się na poprawie komunikacji powiatowej i gminnej.

Wskazał, że CPK to kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce. To nie tylko szansa dla sektora lotniczego, ale też szansa dla rozwoju transportu kolejowego. - CPK to będzie nasza Gdynia w sercu Polski, a także w sercu Europy. - powiedział Morawiecki w Sejmie.

Kolejny cel to odbudowa portów morskich - Trójmiasto, Szczecin, Świnoujście oraz budowa tunelu łączącego Świnoujście z Polską.

- To wszystko będzie kolejnym bardzo ważnym krokiem na drodze do utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy. - stwierdził premier.

"Brakuje u nas wciąż jeszcze wielu dróg ekspresowych i autostrad, zwłaszcza brakuje Via Carpatia w Polsce Wschodniej, brakuje także szczególnie dróg łączących Północ-Południe, zgodnie z ideą Trójmorza. I my je dokończymy: S3, S7, A1" - powiedział także Morawiecki.

Podkreślił jednocześnie, że w kolejnej dekadzie musimy skoncentrować się na znaczącej poprawie komunikacji powiatowej i gminnej, na poprawie komunikacji drogowej i kolejowej.

- Na to będziemy przeznaczać więcej środków, również z budżetu państwa i liczę na bliską współpracę ze wszystkimi samorządami. - podsumował premier.

ISBnews/OP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku