Zamknij

Premia za zaszczepienie się? Pracownicy handlu otrzymają bony

16.04.2021 16:46
premia za szczepienia
fot. defotoberg/shutterstock (ilustracyjne)

Niemiecka sieć handlowa Edeka Nord znalazła sposób, jak zachęcić pracowników do zaszczepienia się przeciw COVID-19. Serwis Deutsche Welle pisze o bonach dla zaszczepionych pracowników handlu.

Szczepienia przeciw Covid-19 trwają. Podczas gdy polscy pracownicy handlu apelują o przyspieszenie tego procesu, sieci handlowe w Niemczech muszą namawiać pracowników, by ci skorzystali ze szczepień.

Sieć Edeka Nord przyzna zatrudnionym bon zakupowy w zamian za uodpornienie się na wirusa. 

Bon na zakupy dla zaszczepionych

Premia za zaszczepienie się? Niemieckie sieci handlowe namawiają pracowników, by skorzystali ze szczepień przeciw COVID-19.

Sieć dyskontowa Edeka Nord jako pierwsza w Niemczech sieć oferuje swoim pracownikom premię – informuje DW. Pracownicy 670 supermarketów mogą liczyć na bon zakupowy o wartości 50 euro. Warunek? Muszą się zaszczepić. Sieć chce w ten sposób przekonać ponad 4 tys. pracowników do szczepień.

Serwis podaje, że na podobny ruch zdecydowały się sieci Lidl i Aldi w Stanach Zjednoczonych. Pracownicy mogą tam liczyć na premie w wysokości 200 dolarów. Czy w Polsce również sklepy zdecydują się na tego typu zachęty?

Związkowcy reprezentujący pracowników handlu sami apelują o to, by przyspieszyć szczepienia w tej grupie zawodowej. Swoją dawkę szczepionki w Polsce otrzymali już przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele i większość seniorów. Handlowcy także chcieliby znaleźć się w tej grupie i pytają rządzących, dlaczego nauczyciele pracujący zdalnie są już zaszczepieni, a narażający się każdego dnia na zakażenie kasjerzy nie?

„Solidarność” handlowa w liście do szefa KPRM i pełnomocnika ds. szczepień Michała Dworczyka pisze, że klienci w sklepach nie zawsze przestrzegają obostrzeń dotyczących chociażby utrzymywania dystansu czy noszenia maseczki, przez co sprzedawcy narażają się na zachorowanie.

Przedstawiciele handlowców w Polsce chcą, by w pierwszej kolejności zaszczepić pracowników sklepów w wieku powyżej 50 lat. Mowa o 120 tys. pracowników.

RadioZET.pl/ Deutsche Welle