Zamknij

Premia za urodzenie drugiego dziecka. Celem "idealna wielkość rodziny"

27.11.2020 12:11
Premia za urodzenie drugiego dziecka. Rząd zabrał głos
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka może zostać wprowadzona przez rząd - podała wiceminister rodziny Barbara Socha, w odpowiedzi na interpelację poselską. Ma to być element nowej strategii demograficznej, której celem jest m.in. "zwiększenie idealnej wielkości rodziny".

500 plus, które obowiązuje od 2016 roku, jest jednym z głównych programów prorodzinnych rządu PiS. Świadczenie 500-złotowe za każde dziecko, według polityków PiS, miało podnieść poziom życia polskich rodzin oraz poprawić sytuację demograficzną w kraju. Jednak według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w marcu tego roku urodziło się 27 tys. dzieci - to było najmniej od 2015 roku.

Już od kilku lat rządzący pracują nad opracowaniem nowej strategii demograficznej. Taki dokument powstaje w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Ma on przynieść rekomendacje, jakie działania prorodzinne będą najbardziej efektywne. Jedną z propozycji jest premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka. O szczegóły tego pomysłu zapytała w interpelacji posłanka KO Aleksandra Gajewska.

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Jakie szczegóły?

Przypomniała w niej wypowiedzi byłej premier Beaty Szydło i byłej minister rodziny Elżbiety Rafalskiej (obie są obecnie europosłankami PiS) sprzed dwóch lat. 14 kwietnia 2018 r. ówczesna wicepremier Beata Szydło (...) w ramach tzw. programu „Mama Plus” obiecała Polkom premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Ówczesna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że beneficjentkami nowego pomysłu będą matki, które urodziły drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od chwili narodzin pierwszego dziecka" - przypomniała Gajewska.

Zobacz także

Zapytała resort rodziny i polityki społecznej jak wyglądają prace nad wprowadzeniem premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka. W odpowiedzi wiceminister Barbara Socha przypomniała najważniejsze dane dotyczące dzietności.

"W 2019 roku w całkowitej liczbie urodzeń udział drugich urodzeń wyniósł 35,74 proc. i był o 2,26 punktów proc. niższy niż w 2018 roku, kiedy to wyniósł 38,0 proc. Można przypuszczać, że więcej kobiet zdecydowało się na macierzyństwo i urodzenie pierwszego dziecka po wzroście pomocy finansowej na wychowanie dzieci przez zasiłek wychowawczy 500 plus (...) Bezwzględna liczba drugich urodzeń w 2019 roku wyniosła 134 tys. przy ogólnej liczbie urodzeń, która osiągnęła wartość 374,9 tys. W miastach liczba dzieci, które urodziły się drugie w kolejności wyniosła 79,1 tys., a na wsiach 54,8 tys." - napisała w odpowiedzi na interpelacje Socha.

Podkreśliła, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z uwagą przygląda się różnym rozwiązaniom pokazywanym w badaniach oraz wprowadzanym w innych krajach, które w dłuższej perspektywie mogą mieć pozytywny i istotny wpływ na poprawę sytuacji demograficznej Polski. "Stale obserwuje się i poddaje analizie różne instrumenty polityki rodzinnej, zarówno o charakterze finansowym, jak i innego rodzaju. Propozycja tzw. premii za urodzenie drugiego dziecka mającej stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci również jest rozpatrywana. Musi ona jednak wpisywać się w szerszy zestaw działań służących rozwojowi rodziny i wymaga jeszcze dalszych prac" - wskazała Socha.

Zobacz także

W ten sposób potwierdziła, że rząd zastanawia się nad wprowadzeniem premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Socha dodała, że obecnie przygotowywana jest Strategia Demograficzna, której celem jest wyznaczenie kierunków działań wpływających na zwiększenie dzietności pozwalający na odnowę demograficzną kraju.

"Oparta jest na światowych i krajowych badaniach i stawia przed sobą 3 główne zadania: zmniejszenie barier do posiadania dzieci, zwiększenie idealnej wielkości rodziny oraz zmniejszenie skali odkładania urodzin w czasie. Omawiany instrument stanowi część działań w kierunku realizacji celu ostatniego, jakim jest zachęcanie rodziców do wcześniejszych urodzin, dlatego jest on brany pod uwagę w pracach nad Strategią" - wskazała.

Zobacz także

TVN24 BiS przypomniał wypowiedź z kwietnia 2018 roku ówczesnego wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosza Marczuka. Mówił wówczas, że premia za urodzenie drugiego dziecka "nie ma być w postaci dodatkowej gotówki". - Jeżeli w ciągu 24 miesięcy rodzi się drugie dziecko, to ma być wydłużony o trzy miesiące urlop rodzicielski pełnopłatny, mają też być preferencje dla takich rodziców w systemach opieki, czyli w przedszkolach i żłobkach - mówił Marczuk.

RadioZET.pl/TVN24.pl