Zamknij

Premia za rzucenie pracy. Szef dopłaci pracownikowi za zmianę firmy

27.09.2021 18:21
Premia za rzucenie pracy. Szef dopłaci pracownikowi za zmianę firmy
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER/EastNews

Po wielu miesiącach koronakryzysu wraca rynek pracownika. Wykwalifikowani eksperci mogą liczyć na premie i bonusy za zmianę firmy. Sprawdzamy, jak to się odbywa.

Rynek pracy przekształca się wraz ze zmianami, które przechodzi polska gospodarka. Koronakryzys spowodował spowolnienie gospodarcze, a przedsiębiorcom, z zamrożonych wcześniej sektorów, trudno ponownie znaleźć pracowników.

W obliczu kryzysu demograficznego polski rynek pracy, jak i cała gospodarka, potrzebują dodatkowych rąk do pracy, także cudzoziemców. Niestety dla Ukraińców, którzy dotąd najliczniej przyjeżdżali do Polski, nasz kraj przestaje być atrakcyjny.

Premia za rzucenie pracy. Szef dopłaci pracownikowi za zmianę firmy

Pracodawcy muszą więc zawalczyć o pracowników. Coraz częściej oferują premię za zmianę pracy. Jak się to odbywa? Serwis Business Insider Polska pisze, że proces jest analogiczny do sportowych transferów. Podobnie, jak zawodnik klubu piłkarskiego otrzymuje premię za zmianę barw, tak osoba zatrudniona dostaje przelew „na zachętę” za zmianę pracy. Dobrą pozycję w negocjacjach mają eksperci i osoby cenione na rynku.

Do tej pory podobne sytuacje miały miejsce głównie wśród kadry menedżerskiej i członków zarządu. „Rzeczpospolita” informuje, że obecnie dobrze wyszkoleni pracownicy mogą liczyć na podobny bonus.

Pracodawcy są gotowi podwyższać stawki, dawać ekstrapremie, gdyż coraz częściej są w krytycznej sytuacji. Mając zobowiązania wobec klientów, nie mają pracowników do realizacji tych zamówień

Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający Otto Work Force w Europie Środkowej

Walka o pracownika widoczna jest także w poziomie wynagrodzeń. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ich wzrost przyspieszył z 8,7 proc. do 9,5 proc. w ujęciu rocznym. To wyniki powyżej rynkowych prognoz.

RadioZET.pl/BusinessInsider.com.pl/Rzeczpospolita