Zamknij

Resort rozwoju proponuje krótszy okres ochronny dla starszych pracowników

17.01.2020 13:00
Prawo pracy 2020. Będzie możliwość obniżenia pensji starszym pracownikom?
fot. UfaBizPhoto/Shutterstock (ilustracyjne)

Ograniczenie ochrony przedemerytalnej oraz możliwość obniżenia pensji starszym i mniej wydajnym pracownikom - takie pomysły zgłasza resort rozwoju w przypadku pracowników 50 plus. W ten sposób rząd chce reagować na zmiany w rynku zatrudnienia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Podczas grudniowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju pokazali swoje propozycja na temat zatrudniania pracowników w wieku 50 plus.

Według dziennika "Fakt", znalazły się wśród nich kontrowersyjne propozycje, jak prawo do zmniejszenia pensji starszemu pracownikami z uwagi na jego mniejszą wydajność czy likwidacja ochrony przedemerytalnej.

Zobacz także

Gorsze warunki pracy dla starszych?

Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP, w rozmowie z Money.pl tłumaczyła, że okres ochronny zostałby skrócony o rok dla osób nowo zatrudnionych.

Nie ma mowy o zniesieniu ochrony, ale o uelastycznieniu tego okresu

Katarzyna Siemienkiewicz

W praktyce - jeśli pracodawca zatrudniłby nowego pracownika na 180 dni przed jego przejściem na emeryturę lub kiedy już znajduje się w okresie ochronnym, to ten okres trwałby rok zamiast czterech. Pracowników, którzy mieliby dłuższy staż w firmie, to by nie obowiązywało - wskazał portal.

To forma pomocy dla pracowników zwolnionych tuż przed wiekiem ochronnym. Skrócenie okresu ochronnego to zachęta dla pracodawcy, aby zatrudnić taką osobę bez konieczności wiązania się z nią na kolejne cztery lata. Takie uelastycznienie byłoby korzystne dla obu stron 

Katarzyna Siemienkiewicz

Zobacz także

Zdaniem ekonomisty prof. Witolda Orłowskiego, zatrudnienie pracownika w wieku przedemerytalnym jest dla pracodawców mało atrakcyjne. Dlatego potrzebne jest znalezienie kompromisu. Ekspert jest za zachowaniem okresu ochronnego.

Można go powiązać ze stażem pracy i odpowiednio dostosować, ale pewne zabezpieczenie powinno zostać. Dłużej chroniony powinien być np. wieloletni pracownik, ale można skrócić np. do roku ochronę dla nowo zatrudnionych. Byłby to jakiś kompromis

prof. Witold Orłowski

"Nie do przyjęcia"

Z propozycjami rządu nie zgadzają się związkowcy. 

- Dla nas to nie do przyjęcia. Samo założenie, że starszy, doświadczony pracuje z niższą wydajnością, to wyjątkowo niesprawiedliwy zarzut - komentował mec. Paweł Śmigielski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ), cytowany przez Money.pl.

OPZZ wyszło z propozycją wprowadzenia w Polsce tzw. umów mentorskich. Na czym by one polegały?

Ta mogłaby zagwarantować osobom po pięćdziesiątce dodatkowe pieniądze za to, że dzielą się swoim doświadczeniem z młodszymi współpracownikami (...) Byłby to sprawiedliwy dodatek. Nie raz spotykamy się z sytuacją, że doświadczeni pracownicy zarabiają tyle samo, nawet z dodatkami stażowymi, co młody pracownik dopiero wchodzący do zakładu. To nie jest sprawiedliwe

Paweł Śmigielski

Z kolei zdanie prof. Orłowskiego umowy mentorskie to "absurdalny" pomysł. - To sztuczne dorabianie legendy. Uważam, że jeśli pracownik faktycznie ma większą wartość - nazwijmy to i nawet mentorską - to i tak będzie bardziej ceniony przez pracodawcę. Zostawiłbym to rynkowi - komentował dla Money.pl.

Wśród innych propozycji Ministerstwa Rozwoju dla pracowników 50 plus znalazło się również propozycja mniejszych składek społecznych, zniesienie limitów w dorabianiu przez emerytów czy elastyczny kontrakt.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/Fakt