Zamknij

Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy

02.12.2020 15:06
Zmiany dla kierowców
fot. kizer13/shutterstock (ilustracyjne)

Za jazdę samochodem bez posiadania przy sobie prawa jazdy nie będzie kar. Przepisy zmieniają się 5 grudnia.

Prawo jazdy w dotychczasowej formie nie będzie wymagane przez policjantów w razie kontroli. Kierowcy od 5 grudnia nie będą musieli posiadać przy sobie dokumentu.

Marek Zagórski, sekretarz stanu w kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa tłumaczy, że dane kierowcy będą w razie kontroli sprawdzane przez policjantów w bazie.

Prawo jazdy. Zmiany dla kierowców od 5 grudnia

- Nie trzeba będzie mieć żadnego, ani plastikowego, ani elektronicznego dokumentu prawa jazdy. Zasadnicza zmiana, jaka jest z tym związana polega na tym, że od 5 grudnia za to, że nie będziemy mieć przy sobie prawa jazdy, nie zostanie na nas nałożony mandat - mówił Marek Zagórski w Polskim Radiu Białystok.

Zobacz także

Zagórski dodał, że kierowcy nadal mogą mieć przy sobie tradycyjne prawo jazdy. Zachęcił jednak do zainstalowania aplikacji mObywatel, która umożliwia pobranie tego dokumentu w wersji elektronicznej.

Zachęcał również wszystkich kierowców, którzy nie chcą wozić ze sobą tradycyjnego prawa jazdy i nie chcą mieć aplikacji mObywatel, aby sprawdzili swoje dane na stronie gov.pl w usłudze "Sprawdź dane kierowcy", żeby mieć pewność, że nie ma tam błędów, a to ważne w czasie kontroli drogowej. Zalecał sprawdzić literówki, terminy ważności dokumentu.

Zobacz także

Pytany o to, co będzie się działo w sytuacji, kiedy podczas kontroli dana osoba nie będzie miała przy sobie ani tradycyjnych dokumentów, ani smartfona z aplikacją, podkreślił, że policja zweryfikuje dane, gdyż ma wgląd do rejestrów, systemów, danych PESEL, więc "nic się nie stanie".

Zgodnie z obowiązującym jeszcze prawem, kierowcy, którzy w czasie jazdy nie mają przy sobie prawa jazdy, narażają się na grzywnę lub naganę.

Zgodnie z art. 95 Kodeksu wykroczeń „kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.

RadioZET.pl/PAP