Zamknij

Prawo jazdy i licznik punktów karnych w telefonie

18.06.2020 14:31
Prawo jazdy i licznik punktów karnych w telefonie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Ministerstwo Cyfryzacji w ciągu kilku dni rozpocznie testy nowych funkcji w aplikacji mobilnej mObywatel. Wśród nich cyfrowe prawo jazdy oraz licznik punktów karnych. 

Prawo jazdy do tej pory kierowcy mogli mieć tylko w wersji tradycyjnej - dokumentu wydanego przez powiatowe wydziały komunikacji. Jednak dzięki aplikacji mobilnej mObywatel, za którą odpowiada resort cyfryzacji, już wkrótce dokument uprawniający do kierowania pojazdami będzie można mieć w formie elektronicznej.

Jak podał "Auto Świat", 19 czerwca ruszają w Sejmie prace nad nowelizacją przepisów. Mają one sprawić, że cyfrowa wersja prawa jazdy stanie się legalnie użytkowanym i honorowanym dokumentem w Polsce. 

Prawo jazdy w telefonie

Funkcja mPrawo Jazdy ma stanowić uzupełnienie aplikacji mobilnej mObywatel. Jest ona dostępna zarówno w sklepie Google Play (system mobilny Android), jak i Apple App Store (iPhone'y). Jako pierwsi testowo z nowej funkcji skorzystają właściciele smartfonów z systemem Android - z kolei na iPhone'y będzie gotowa jeszcze podczas wakacji. Publiczne testy aplikacji rozpoczną się już w najbliższy weekend - podał "Auto Świat".

Zobacz także

Jaki będą różnice pomiędzy tradycyjnym prawem jazdy, a jego cyfrową wersją? Pojawi się inne zdjęcie niż na papierowym prawie jazdy oraz podstawowe dane, jak oznaczenie posiadanych kategorii, daty ważności, daty wydania czy organu wydającego, ale także dodatkowe adnotacje dotyczące np. wirtualnego zatrzymania prawa jazdy.

Wirtualne prawo jazdy ma być akceptowane wyłącznie w naszym kraju, o czym poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. W przyszłości aplikacja ma być rozszerzona o dodatkowe informacje np. o zapisanym stanie licznika czy możliwość dodania samochodu leasingowanego.

"Auto Świat" dodał, że w wraz z mPrawem Jazdy w aplikacji mObywatel ma się również pojawić licznik punktów karnych. Przedstawiciele resortu cyfryzacji wskazywali, że te dane mogą się pojawiać z opóźnieniem nie większym niż 24 godziny od wprowadzenia nowych punktów karnych do bazy. Co więcej - aplikacja ma informować kierowców, kiedy zbliżają się do granicy punktów karnych.

Jak skorzystać z wirtualnego prawa jazdy i licznika punktów karnych? Niezbędna jest do tego aplikacja mObywatel oraz aktywny profil zaufany. Można go założyć i logować się potem do niego np. za pomocą bankowości internetowej.

RadioZET.pl/Audio Świat