Zamknij

Gigantyczna podwyżka mandatów i kar dla piratów drogowych

12.10.2021 15:58
Prawo drogowe. Będą wyższe mandaty i ostrzejsze kary dla kierowców
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Prawo drogowe ma zostać zaostrzone. Wzrośnie wysokość mandatów, podniesione zostaną kary dla sprawców wykroczeń i zwiększy się liczba przyznawanych punktów karnych przez policję przy równoczesnym wydłużeniu do 2 lat czasu ich anulowania. Politycy pracują nad zmianami w przepisach.

Mandat za złamanie prawa drogowego będzie bardziej dotkliwy dla kieszeni piratów drogowych. Rządzący chcą, aby sprawcy wykroczeń płacili wyższe kary. Pracami nad projektem zmian w przepisach zajmie się specjalnie powołana przez komisję infrastruktury, podkomisja. Jej posiedzenie zaplanowano na środę (20 października 2021).

Już w lipcu 2021 roku pisaliśmy o planach zaostrzenia przepisów drogowych. Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś informował wówczas, że  wysokość kar będzie "niezależna od tego, czy przekroczenie nastąpiło w obszarze zabudowanym czy niezabudowanym".

Piraci drogowi zapłacą wyższe kary. Będą nowe przepisy

Co ma się zmienić? O ile wzrośnie wysokość mandatów? Omawiana regulacja zakłada m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł Nowe przepisy będą ustanawiały minimalną wysokość kary grzywny na poziomie 1,5 tys. zł wobec sprawcy kierującego pojazdem mechanicznym, który przekracza dopuszczalną prędkość jazdy o ponad 30 km/h. Nie będzie miało znaczenia, czy doszło do tego w obszarze zabudowanym, czy poza nim.

Kierowca, który był już prawomocnie ukarany i dopuści się innego wykroczenia, wówczas zapłaci grzywnę od 3 do 30 tys. zł. Z kolei kwotę od 1 do 30 tys. zł uiści obywatel, który nie zastosuje się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą bądź znakiem drogowym.

Przewidziane są także surowe kary za prowadzenie pojazdu bez uprawnień lub kierowanie autem niedopuszczonym do ruchu. W obu przypadkach przewiduje się za to karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Trudniej będzie także pozbyć się zebranych punktów karnych. Będą one znikać dopiero po 2 latach, a czas zacznie się liczyć wraz z dniem zapłaty grzywny.Nowością będzie również zwiększenie jednorazowo przyznawanej liczby punktów. Wzrośnie ona z 10 do 15. Nie będzie już szkoleń,po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

RadioZET.pl/PAP/Marcin Jabłoński