Zamknij

Prawo do naprawy. Sprzęty RTV i AGD będą trwalsze

08.10.2020 19:23
Prawo do naprawy. Od kiedy sprzęty RTV i AGD mają być trwalsze?
fot. Andrey_Popov/Shutterstock (ilustracyjne)

Lodówka, pralka czy telewizor łatwy w naprawie, nawet samodzielnej? To nie tylko pobożne życzenia, ale wkrótce obowiązek producentów sprzętów AGD i RTV. Od kiedy zmiany wejdą w życie?

Prawo do naprawy ma skończyć z procederem szybkiego psucia się różnego rodzaju artykułów przemysłowych krótko po zakończeniu gwarancji. Jak podała "Rzeczpospolita", od kwietnia 2021 roku wejdzie w życie unijna dyrektywa, która nakłada nowe obowiązki na producentów sprzętów AGD i RTV, którzy chcą sprzedawać na terenie Unii Europejskiej. 

Najważniejsza zmiana dotyczy nakazu dostarczania trwałych produktów i łatwych w naprawie. To nie wszystko - producenci sprzętów mają również dostarczać części zamienne profesjonalnym punktom serwisowym oraz dokumentacji techniczno-serwisową przez co najmniej siedem albo nawet dziesięć lat.

Sprzęty będą łatwiejsze do naprawy

Nowe regularnie nie obejmą jednak tzw. małego sprzętu domowego, czyli  telefonów, odkurzaczy czy robotów kuchennych.

Zobacz także

Celem wprowadzenia prawa do naprawy jest ograniczenie elektrośmieci, które są coraz większym problemem nie tylko w Europie. Dziennik przytoczył dane z raportu „The Global E-waste Monitor 2020”. W ubiegłym roku na całym świecie wygenerowano aż 53,6 mln ton elektrośmieci (bez paneli słonecznych). Co gorsza zdecydowana większość elektroodpadów (ponad 82 proc.) nie została formalnie zebrana i zagospodarowana w sposób przyjazny dla środowiska.

W ocenie ekspertów unijna dyrektywa spowoduje wzrost opłat za naprawę sprzętów. 

- Ze wzrostem wydatków może się też wiązać posiadanie w różnych lokalizacjach wielu magazynów wyposażonych w części zamienne. Ich obsługa oraz utrzymanie generuje dodatkowe koszty. Jeśli dodamy do tego stawiane przez prawo wymagania dotyczące zapewnienia łatwości w dostępie do zakupu części zamiennych i akcesoriów w postaci np. e-shopu oraz udostępnianie niezbędnych instrukcji i dokumentacji technicznych, to robi się z tego kosztowny projekt - komentował dla "Rz" Mirosław Korszeń z firmy Arçelik Group (producent m.in. sprzętu Beko i Grundig).

Zobacz także

Roman Żeleźnik, senior manager w Samsung Electronics, wskazuje, że podzespoły mogą pochodzić z krajów spoza UE. Przez to mogą się one różnić pod względem przepisów prawno-księgowych.

- Klasycznym przykładem jest tutaj kwestia VAT i możliwości jego odliczenia. Przy transakcjach transgranicznych, gdzie dochodzi jeszcze kwestia dłuższych czasów dostawy, pojawia się problem z odliczaniem podatku. Chodzi o sytuacje, w których części zamienne, sprzedawane partnerom serwisowym, jeszcze nie dotarły do odbiorcy lub są w tranzycie. W takich i podobnych przypadkach zderzenie się odbiorców tych produktów z regulacjami prawnymi może spowodować wiele nieporozumień – komentował Żeleźnik, cytowany przez "Rz".

RadioZET.pl/Rzeczpospolita