Zamknij

Osoby na śmieciówkach z prawem do emerytury minimalnej? Jest ustawa

22.04.2021 14:38
Emerytura dla osób na śmieciówkach
fot. Marek BAZAK/East News

Prawo do emerytury minimalnej dla osób, które nie odprowadzały składek? Lewica złożyła już w tej sprawie projekt do Sejmu.

Emerytura z mocy prawa przysługuje ubezpieczonym, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Lewica zwraca uwagę na problem umów śmieciowych, w tym tych nieoskładkowanych.

Posłowie proponują, by ci, którzy byli zatrudnieni na podstawie takich umów, mieli prawo do minimalnego świadczenia po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Emerytura dla osób na śmieciówkach. Lewica proponuje zmiany

Lewica złożyła w Sejmie projekt dotyczący przyznania wszystkim emerytom prawa do minimalnego świadczenia. Wiceszefowa klubu Magdalenia Biejat argumentowała w Sejmie, że tysiące emerytów każdego miesiąca utrzymują się za kilkaset złotych.

- W tej chwili w wiek emerytalny wchodzą osoby, które pracowały w latach 90. na umowach śmieciowych, nieoskładkowanych, które odczuwają długofalowe konsekwencje patologii rynku pracy w Polsce po transformacji – tłumaczyła posłanka.

Jak dodała, w 2020 r. emeryturę niższą niż minimalna pobierało ponad 300 tys. osób, a w 2011 r. było to ok. 20 tys. osób. Celem wniesionej do Sejmu ustawy jest zapewnienie osobom pracującym na podstawie umów śmieciowych prawa do minimalnej emerytury, która w 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto.

Żadna emerytura, czy trzynasta czy czternasta, nie pomoże długofalowo osobom, które dostają po kilkaset złotych emerytury miesięcznie i nie są w stanie za to się utrzymać. My po raz kolejny wyręczmy rząd 

Magdalena Biejat

Proponowana przez Lewicę ustawa zakłada, że ZUS ustalając prawo do emerytury uwzględni też okres pracy na umowach śmieciowych, które nie były oskładkowane. Posłowie szacują, że taka zmiana przepisów może pomóc nawet 76 tys. osób, które zyskałyby prawo do minimalnego świadczenia.

RadioZET.pl/PAP