Zamknij

Prowadzisz biznes? Od 1 stycznia przedsiębiorcy mają prawo do błędu

02.01.2020 10:12
Prawo do błędu. Na czym polega
fot. Shutterstock/Rawpixel.com (ilustracyjne)

Przedsiębiorcy mogą liczyć na szereg ułatwień w 2020. Jedną z reform jest wprowadzenie prawa do błędu. Wyjaśniamy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Prawo do popełnienia błędu to część Pakietu Przyjazne Prawo, który obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku. Na czym to polega? Pomyłki przedsiębiorcy, za które zwykle grozi mandat lub grzywna, zostaną mu darowane przez urzędników. Podatnik otrzyma wówczas najwyżej pouczenia i wezwanie do usunięcia naruszeń oraz ich skutków w wyznaczonym przez organ terminie.

Prawo do błędu obejmie przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej . Takie prawo będzie obowiązywać przez rok od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorcy po raz kolejny zakładają biznes, mogą korzystać z tego prawa po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności.

Są jednak wyjątki. Z prawa do błędu nie skorzystamy w przypadku, gdy popełniamy naruszenie po raz kolejny. W przypadku rażącego lub nieusuwalnego naruszenia prawa także nie będzie można skorzystać z nowego przywileju.

Zobacz także

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z prawa do błędu może skorzystać nawet 300 tysięcy przedsiębiorców.

Resort rozwoju zaznacza, że prawo do błędu to nowość w polskiej legislacji. Taki przywilej opiera się na przekonaniu, że większość naruszeń, które popełniają początkujący przedsiębiorcy, nie wynika ze złej woli, lecz ma raczej charakter nieintencjonalnych omyłek.

Zobacz także

Pakiet Przyjazne Prawo to kilkadziesiąt punktowych ułatwień dla biznesu. Pakiet eliminuje również przypadki niekonsekwencji czy nadmiernej restrykcyjności naszego prawa. Celem  jest stworzenie lepszych warunków do rozwoju mikro, małych i średnich firm. To z kolei pomoże mniejszym firmom zwiększać swój potencjał. Przyczyni się również do wzrostu naszej gospodarki i dalszej poprawy jej pozycji w świecie 

– mówiła cytowana w komunikacie minister Jadwiga Emilewicz.

RadioZET.pl