Zamknij

Prairie Mining: postępowanie arbitrażowe przeciw Polsce o 10 mld zł

09.09.2020 14:30
hałda węgla
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Prairie Mining, australijska spółka górnicza, domaga się od Polski odszkodowania za zablokowanie koncesji na wydobycie węgla koksowego ze złoża „Lublin”. Kwota roszczeń nie została oficjalnie podana, według szacunków „Gazety Prawnej” może sięgać nawet 8-10 mld zł.

Ministerstwo Środowiska zablokowało wydanie Prairie Mining koncesji wydobywczej na węgiel koksowy ze złoża „Lublin”. Australijska spółka zainwestowała w badania geologiczne i oczekiwała uzyskania pozwolenia na pełną eksploatację zasobów.

Urzędnicy argumentowali, że Prairie Mining zbadało tylko część złoża, a chciało otrzymać prawo do eksploatacji całego. Spółka miała wyłączność na złożenie wniosku o koncesję na kopalnię Jan Karski, resort środowiska nie podpisał jednak umowy użytkowania górniczego terenu w przewidzianym terminie, który minął w kwietniu 2018 roku.

Prairie Mining chce od Polski 10 mld zł odszkodowania. Ruszyło międzynarodowe postępowanie arbitrażowe

Eksperci górnictwa wskazywali, że przekazanie prawa do eksploatacji całego złoża jest normalnym postępowaniem. Argumenty Prairie Mining przekonały także polski sąd, który zabezpieczył prawa do żądania zawarcia umowy o ustanowienie użytkowania górniczego obszar złoża „Lublin”.

Zobacz także

Australijczykom nie udało się dojść do porozumienia z polskim rządem rozpocząć międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciwko RP.

Po ogłoszeniu w lipcu, że spółka zabezpieczyła 18 mln dolarów australijskich na finansowanie sporów, złożenie przez spółkę zawiadomień arbitrażowych jest kolejnym krokiem w dochodzeniu odszkodowania w następstwie działań i zaniechań Rzeczypospolitej Polskiej, które uniemożliwiły Prairie rozwój światowej klasy projektów węgla koksowego Jan Karski i Dębieńsko.

Ben Stoikovich, prezes wykonawczy Prairie Mining

Prairie Mining będzie ubiegać się odszkodowania za nakłady na rozwój kopalń Jan Karski i Dębieńsko, szkody oraz utracone zyski wynikające z działań i zaniechań RP wraz z odsetkami od przyznanych odszkodowań oraz zwrotu kosztów związanych z dochodzeniem roszczeń arbitrażowych.

Zagłosuj

Czy Praire Mining ma szanse na wygranie arbitrażu z RP?

Liczba głosów:

Wniosek o koncesję wydobywczą na złoże „Lublin” złożyła Bogdanka. JSW rozpoczęło rozmowy w sprawie przejęcia Prairie Mining, ciężka sytuacja finansowa polskiej spółki może jednak sprawdzić, że taka operacja będzie poza jej zasięgiem.

RadioZET.pl/BusinessInsider