Zamknij

Prąd w Polsce najdroższy w UE. Przez stawianie na węgiel

02.11.2020 17:22
licznik prądu
fot. Shutterstock

Ceny energii elektrycznej w Polsce są o 50 procent wyższe, niż unijna średnia. Od kwietnia 2020 roku nie ma we Wspólnocie kraju, w którym za prąd na rynku hurtowym płaciłoby się więcej.

Energetyka ponosi konsekwencje dziesięcioleci inwestowania w elektrownie węglowe. Jak podają analityce think tanku Ember, między kwietniem a wrześniem 2020 roku średnia cena za megawatogodzinę wynosiła w Polsce 46 euro. W tym samym czasie średnia w UE wynosiła 31 euro za MWh.

To efekt braku elastyczności systemu energetycznego, przed którym stawiano nie tylko zadanie produkowania prądu, lecz także ratowania polskich kopalni. Podczas gdy w krajach UE ciężar generowania energii elektrycznej przejmowały elektrownie gazowe oraz OZE, w Polsce państwowe spółki energetyczne miały zalecenie kupowania węgla z polskich kopalń, mimo że był niższej jakości i wyraźnie droższy, niż importowany.

Prąd elektryczny w Polsce najdroższy w Europie. Efekt inwestowania w węgiel

Górnictwo w Polsce nie ma przyszłości. Po latach pompowania w kopalnie miliardów złotych przyznał to nawet rząd, któremu udało się osiągnąć porozumienie w sprawie likwidacji tego deficytowego i w przyszłości zupełnie niepotrzebnego sektora gospodarki.

Zobacz także

Z powodu coraz bliższej katastrofy klimatycznej świat ustalił, że do 2030 roku emisja gazów cieplarnianych ma spaść o połowę, a do 2050 roku wygasnąć całkowicie. Górnicy chcą ten czas wykorzystać maksymalnie, działając do 2049 roku, mimo że elektrownie węglowe mają funkcjonować w naszym kraju do 2040.

Zobacz także

Budowanie polskiego systemu energetycznego na węglu sprawiło, że wytwarzanie prądu elektrycznego staje się w Polsce coraz droższe. Widać to chociażby po danych statystycznych. Ograniczenia i obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii COVID-19 sprawiły, że ceny energii elektrycznej w EU, wskutek między innymi zmniejszenia popytu, zaczęły spadać.

Zobacz także

Było to rezultatem między innymi przeniesienia produkcji do elektrowni gazowych, które energię elektryczną produkują znacznie taniej, niż elektronie węglowe. Coraz większe znaczenie w zachodnim miksie energetycznym mają także Odnawialne Źródła Energii, które w naszym kraju były niezbyt mile widziane, jako że stanowiły konkurencję dla węgla.

Wysokość rachunków za energię elektryczną wzrosną w Polsce od 1 stycznia 2021 roku z powodu wprowadzenia opłaty mocowej. Ma ona trafiać do elektrowni za to, że działają i są przygotowane do zapewnienia podaży energii w razie nagłego zwiększenia się zapotrzebowania.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita