Zamknij

Rekompensaty za prąd nie dla wszystkich. Sasin chce ograniczeń

13.01.2020 15:14
Sasin o rekompensatach za prąd
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Rząd miał zadbać o rekompensaty dla gospodarstw domowych z tytułu wyższych cen prądu. Minister aktywów państwowych, Jacek Sasin chce jednak wprowadzenia ograniczeń dotyczących z korzystania z dopłat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na 2020 rok. Podwyżki odczują zarówno firmy, jak i indywidualni klienci. Jak poinformował urząd, gospodarstwa domowe korzystające z usług Taurona zapłacą w miesiącu około 7 złotych więcej niż dotychczas. 

Zobacz także

Od 1 stycznia 2020 roku łączny średni wzrost na rachunku wszystkich klientów firmy wyniesie około 12 procent w stosunku do roku 2019, czyli nie więcej niż 9 złotych miesięcznie

Zobacz także

Gospodarstwa domowe miały nie odczuć wyższych cen dzięki rekompensatom. Tymczasem, jak mówił Jacek Sasin w Radiu Plus, rozwiązanie to jest kierowane do osób mniej zamożnych.

Rekompensaty 100 procent podwyżek cen prądu obejmą odbiorców indywidualnych w pierwszym progu podatkowym 

- stwierdził minister

Chodzi zatem o te osoby, których roczny dochód nie przekracza 85 528 złotych. To zatem podatnicy, którzy miesięcznie nie zarabiają więcej niż 5113 złote na rękę. Sasin wskazał też, że projekt dotyczący rekompensat za prąd nie jest jeszcze gotowy. Wskazał, że resort pracuje nad konstrukcją tych wypłat.

- Biorąc pod uwagę liczbę potencjalnych beneficjentów tej ustawy, musimy dopracować sam techniczny mechanizm tych wypłat. Jedyne kryterium, to kryterium dochodowe. Do wsparcie dla mniej zamożnych osób – mówił Sasin.

Zobacz także

Minister tłumaczył, że w 2021 roku będzie można określić wysokość zużycia energii przez każdego odbiorcę. - Będzie trzeba złożyć wniosek - co do tego nie ma wątpliwości - bo to będzie świadczenie wypłacane na wniosek. Natomiast co do tej technicznej strony, czyli gdzie trzeba będzie złożyć wniosek, jak on będzie obsłużony - mamy jeszcze kilka wariantów - powiedział.

Zobacz także

Zgodnie z szacunkami ministra, rząd przeznaczy nawet 3 miliardy złotych na rekompensaty dla klientów firm energetycznych.  - To jest absolutnie maksymalny koszt, przy założeniu, że wszyscy wystąpią o te rekompensaty, że to zużycie będzie rzeczywiście wysokie. Ja się spodziewam, że może się to zamknąć w połowie tej sumy - powiedział.

RadioZET.pl/PAP