Zamknij

PPK w małych i średnich firmach. Zbliża się termin podpisania umów

07.10.2020 18:55
Pracownicze Plany Kapitałowe. O jakich terminach pamiętać
fot. Freebird7977/shutterstock (ilustracyjne)

Pracownicze Plany Kapitałowe ruszyły. Małe i średnie firmy na przełomie października i listopada muszą podpisać umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowy sposób oszczędzania dla pracowników. W 2019 roku duże firmy, zatrudniające więcej niż 250 pracowników wdrożyły nowy system gromadzenia kapitału dla pracowników. Teraz czas na małe i średnie firmy.

Przedsiębiorstwa te muszą pamiętać o nadchodzących terminach: 27 października i 10 listopada. Chodzi o zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK.

PPK. Ważne terminy dla pracodawców

Na mocy tarczy antykryzysowej obowiązki związane z wdrażaniem PPK w firmach zostały odroczone. Chodzi o tych pracodawców, którzy zatrudniali 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób. Te same terminy na wdrożenie PPK przewidziano dla firm zatrudniających co najmniej 20 osób (według stanu na 31.12.2019).

Przedsiębiorcy do 27 października 2020 roku mają czas na zawarcie umowy o zarządzanie PPK. Umowa o zarządzanie PPK to dokument, który podpisuje pracodawca i przedstawiciel wybranej instytucji finansowej. Decyzja o wyborze instytucji, z którą zostanie zawarta umowa powinna zostać podjęta w porozumieniu z przedstawicielstwem osób zatrudnionych (zakładowymi organizacjami związkowymi lub – jeśli takie nie działają w podmiocie zatrudniającym – z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w tym podmiocie).

Zobacz także

Umowa będzie zawierała najważniejsze zasady dotyczące gromadzenia i zarządzania środkami na rachunkach PPK.

10 listopada 2020 roku mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK.

Umowę o prowadzenie PPK podmiot zatrudniający zawiera w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych instytucją finansową, z którą wcześniej podpisał umowę o zarządzanie PPK. Osoby zatrudnione, po podpisaniu w ich imieniu tej umowy, stają się uczestnikami PPK. Umowa o prowadzenie będzie określała m.in. szczegółowe warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi, deklarowania wpłat dodatkowych czy składania dyspozycji dotyczących gromadzonych środków.

Zobacz także

Jak poinformował PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, 25 tysięcy z 75 tysięcy firm z sektora MŚP już podpisało umowy o zarządzanie PPK.

Marczuk szacuje, że partycypacja pracowników małych i średnich firm w PPK wyniesie ok. 35-40 proc.

RadioZET.pl