Zamknij

Pracownicy fizyczni poszukiwani. Rynek potrzebuje ich bardziej niż speców IT

15.09.2021 14:13
Gdzie najszybciej znaleźć pracę
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Nie specjaliści IT, lecz handlowcy i pracownicy budowlani. To najbardziej pożądani fachowcy według rankingu OLX.

Oferty pracy zalewają serwisy ogłoszeniowe. Po wiosennym odmrożeniu gospodarki w wielu branżach wciąż brakuje rąk do pracy. Serwis OLX na podstawie zamieszczonych na portalu informacji podał, kogo najczęściej szukają pracodawcy.

Okazuje się, że to nie specjaliści IT, lecz pracownicy fizyczni królują w rankingach najbardziej poszukiwanych na rynku.

Oferty pracy. Pracownicy fizyczni potrzebni od zaraz

Transport i spedycja, produkcja, sprzedaż i obsługa klienta, budowa i remonty. Kandydaci na stanowiska w tych działach bez problemu powinni znaleźć pracę. Z danych OLX wynika, że w tych właśnie kategoriach ofert pracy jest najwięcej.

Cztery pierwsze miejsca w rankingu najczęściej poszukiwanych zawodów w Polsce dotyczą pracy fizycznej. Są to odpowiednio: sprzedawcy, robotnicy budowlani, kierowcy ciężarówek i autobusów, robotnicy budowlani w wykończeniówce.  

Wysokie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych bezpośrednio wpłynęło na rekordowy przyrost ofert, jaki obserwujemy w tym roku w kluczowych dla rynku kategoriach 

Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX

Tylko w transporcie jest ponad jedną czwartą ofert więcej niż w latach 2018-2020. Pracodawcy pilnie poszukują też handlowców.

Serwis w ogólnopolskim sondażu zapytał Polaków o społeczny odbiór pracy fizycznej. Zdaniem 90 proc. respondentów, jest ona tak samo ważna, jak prace umysłowe świadczone w ramach tej samej firmy. Nieco gorzej jest z wiedzą Polaków na temat pensji i benefitów pozapłacowych pracowników fizycznych.

42 proc. badanych nie utożsamia pracy pracowników fizycznych z wysokimi pensjami i benefitami. Jak jednak dodaje Paweł Świderski z OLX, oferty pracy z tej branży wyglądają dziś zupełnie inaczej niż ogłoszenia sprzed lat. Jego zdaniem ubezpieczenie, opieka medyczna, premie, karta sportowa, czy zniżki na zakupy to już standard.

RadiOZET.pl/OLX