Zamknij

Urzędnicy chcą podwyżek i grożą strajkiem. ZUS: to rząd decyduje

23.07.2021 17:13
Pracownicy ZUS grożą strajkiem
fot. KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER/East News

Pracownicy ZUS nie chcą przejmować od gmin obowiązku obsługi 500 plus. Związkowcy walczą o podwyżki i grożą strajkiem. O komentarz poprosiliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

500 plus od stycznia 2022 roku ma być obsługiwane nie przez samorządowe ośrodki pomocy społecznej, a przez ZUS. Dla urzędników z Zakładu to kolejny obowiązek na już długiej liście zadań: poza wypłatą emerytur zajmują się oni m.in. obsługą tarcz antykryzysowych czy 300 plus. Po wejściu z życie Polskiego Ładu zajmą się oni także obsługą Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Obowiązków przybywa, a pensje stoją w miejscu. Pracownicy ZUS chcą podwyżek i grożą strajkiem, którego skutki odczułoby zapewne wielu świadczeniobiorców. Czy urząd jest gotowy na taki scenariusz? Zapytaliśmy ZUS o postulaty związkowców.

Urzędnicy grożą strajkiem. ZUS: mamy ograniczone pole działania

Działający w ZUS Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych sprzeciwia się nakładaniu na urzędników nowych obowiązków bez jednoczesnego zwiększenia pensji.

„Zdecydowanie protestujemy przeciwko polityce ekipy rządzącej względem pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W proponowanej ustawie pracownicy ZUS-u mają być obciążeni nowymi obowiązkami bez podwyżek płac, a zarazem nie przewiduje się stworzenia nowych etatów. Pracownicy mają więc pracować jeszcze ciężej za te same wynagrodzenia” – piszą związkowcy w liście do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Pracownicy Zakładu domagają się podwyżek płac co najmniej 1000 zł netto, ograniczenia nadgodzin, poprawy standardów BHP, wprowadzenia jasnych i transparentnych kryteriów awansów i premii. W razie niespełnienia tych postulatów, pracownicy wyjdą na ulice, o czym otwarcie piszą w liście. O taki scenariusz zapytaliśmy zarówno ZUS, jak i MRiPS. Odpowiedział nam jedynie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych respektuje prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zapewniam, że staramy się robić wszystko, aby pracownicy ZUS mieli dobre warunki pracy. Dlatego w ostatnich miesiącach szeroko korzystano z indywidualnego i ruchomego czasu pracy, pracy rotacyjnej oraz pracy zdalnej 

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS

Zakład dodał, że od lat zabiega o poprawę sytuacji finansowej swoich pracowników. ZUS ma jednak związane ręce, gdyż wszystko zależy od decyzji rządu w sprawie budżetu. - Budżet ZUS jest ustalany przez parlament, a nie przez Zarząd Zakładu. Zarząd musi poruszać się w ramach tego budżetu, który otrzymuje. To zdecydowanie ogranicza pole działania - mówi Paweł Zebrowski. 

- Rozumiemy, że ostatnie miesiące to trudny czas dla pracowników Zakładu. Doceniamy ich pracę i zaangażowanie. Jednak epidemia Covid-19 postawiła przed nami, jak i przed całym państwem, ogromne wyzwania. To sytuacja absolutnie bez precedensu w całej ponad 85-letniej historii Zakładu. Jednak nie możemy pozostawić bez pomocy naszych klientów, milionów osób – komentuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

W bieżącym roku jednak rząd zamroził płace w budżetówce, przez co urzędnicy nie mogli liczyć nawet na symboliczne podwyżki. Rząd nie ma zamiaru podwyższać wynagrodzeń pracowników budżetówki także w 2022 roku. Projekt propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2022 zakłada tzw. zerowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej.

Przedstawiciel ZUS pytany przez redakcję RadioZET.pl o dodatkowe obowiązki dla pracowników zaznaczył, że „wiele procesów przebiega w sposób zautomatyzowany”.  Wymóg składania wniosków np. o 300 plus, wyłącznie przez Internet zdaniem rzecznika sprawia, że obsługa podobnych programów do minimum ogranicza pracę urzędników.

- Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku postępowań wyjaśniających, potrzebne będą dodatkowe ręce do pracy. To będzie jednak nieduża skala, bowiem składanie wniosków drogą elektroniczną pozwala uniknąć wielu błędów, które przydarzały się w poprzednich latach. Podobnie ma się odbywać obsługa programu Rodzina 500 plus.  Będzie on realizowany w oparciu o systemy informatyczne.  W tej sytuacji obciążenie pracowników ZUS dodatkowymi zadaniami będzie stosunkowo niewielkie – podsumował rzecznik ZUS.

RadioZET.pl