Zamknij

ZUS będzie ostrzegać m.in. seniorów przed oszustami

Olga Papiernik
08.06.2018 16:05
zus
fot. Andrzej Zbraniecki / East News

Przeprowadzenie akcji informacyjnej, która ma ostrzegać seniorów przed oszustami, szkolenia dla pracowników ZUS w kwestii przeciwdziałania korupcji - zakłada m.in. porozumienie podpisane w piątek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Komendę Główną Policji.

Porozumienie podpisali szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Prof. Uścińska podkreśliła, że porozumienie ma m.in. podnieść bezpieczeństwo wśród klientów ZUS, w tym emerytów. - Cały czas mamy do czynienia z niebezpiecznymi incydentami, jeśli chodzi o naciąganie emerytów, także powoływanie się na to, że ktoś jest z ZUS. Zakład nie chodzi do domów, raczej zapraszamy do naszych sal obsługi klientów - powiedziała.

Zwróciła uwagę, że o zagrożeniach będą mówić podczas spotkań z klientami m.in. doradcy emerytalni. - Myślę, że jeśli przychodzi dana osoba po informacje, po poradę do czego nabyła prawo, jaka byłaby jej emerytura, to warto poinformować ją o tych wszystkich kwestiach związanych z bezpieczeństwem - podkreśliła szefowa ZUS.

Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę, że ZUS daje możliwości dotarcia do społeczeństwa m.in. dzięki wysyłanej korespondencji. - Porozumienie pozwala nam na to, aby do obecnie wysyłanej korespondencji dołączyć materiał informacyjny, edukacyjny, profilaktyczny - powiedział.

Jak zaznaczył, ZUS ma ogromne możliwości w dotarciu do seniorów. - Oni bardzo często padają ofiarami przestępstw, (...) bazujących na dobrym sercu seniorów, na chęci pomocy drugiemu człowieku, osobie najbliższej. Te osławione metody na wnuczka, czy innego członka rodziny, bazują na wykorzystaniu dobroci serca seniorów - mówił KGP.

Zwrócił uwagę, że porozumienie przewiduje szkolenia dla pracowników ZUS, które mają przeciwdziałać przestępstwom korupcyjnym. Jak podkreślił, pracownicy Zakładu są narażeni na działalność zorganizowanych grup przestępczych, - ukierunkowanych na próby skorumpowania. Bardzo często w sposób nieświadomy pracownicy padają ofiarami wciągnięcia w różne mechanizmy, a później trudno jest się z nich wyplątać. Stąd też my, mając wiedzę o tych mechanizmach, chcemy edukować pracowników Zakładu - wyjaśniał nadinspektor.

Przestrzegał, że przestępcy są bardzo kreatywni. - Oni bardzo dynamicznie zmieniają swoje metody. Tam, gdzie są ogromne środki finansowe, tam zawsze jest zagrożenie ze strony osób, które te środki będą próbowali nielegalnie pozyskać. Dlatego ważna jest edukacja i świadomość pracowników, tego, jakie niebezpieczeństwa czyhają, ale też świadomość, jaka jest odpowiedzialność prawna - mówił nadinsp. Jarosław Szymczyk.

PAP/Paweł Żebrowski/OP