Zamknij

Pracownicy TVP zarabiają krocie. Dostali też 15 mln nagród

11.01.2021 15:59
Jacek Kurski
fot. Jan Bielecki/East News

TVP stało się w ostatnich latach oczkiem w głowie rządzących. Państwowa stacja może liczyć na wielomiliardowe dofinansowanie z budżetu w ramach rekompensaty za niepłacony abonament RTV. Telewizja dostała więcej pieniędzy niż górnictwo czy koleje, co widać po średnich zarobkach pracowników. 

TVP budzi wiele gorących dyskusji, zarówno wśród polityków, jak i widzów. Stacji zarzuca się wyjątkową jednostronność przekazu, nastawioną na gloryfikację obozu rządowego oraz dyskredytowanie opozycji.

Ponieważ ściągalność abonamentu RTV jest bardzo niska, TVP będzie otrzymywać co roku rekompensatę w postaci wartych niemal 2 mld zł obligacji Skarbu Państwa. Opozycja wnosiła, żeby pieniądze te zamiast na media państwowe przeznaczyć na system ochrony zdrowia, jednak po gorącej dyskusji posłowie większości zdecydowali się nie zmieniać przeznaczenia środków. Dzięki analizie sprawozdania finansowego wiemy, na co zostały przeznaczone te pieniądze i ile średnio zarabiają pracownicy stacji.

Ile zarabia się w TVP? Pracownicy dostają krocie

Jak wynika ze sprawozdania finansowego TVP za 2019 rok, przychody stacji wyniosły 2,56 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 16,7 procent. Telewizja mogła dzięki temu pochwalić się osiągnięciem zysku netto w wysokości 89 mln zł.

17,8 mln z tej kwoty miało trafić jako nagrody dla pracowników. Ostatecznie, jak dowiedział się Press, na premie wydano 15,22 mln zł. Pieniądze rozdzielono między 2867 pracowników, którzy byli zatrudnieni przez cały 2019 rok.

Średnia nagroda wyniosła więc 5664,94 zł brutto. Kwota ta mogła zostać przyjęta przez pracowników z rozczarowaniem, gdyż co miesiąc otrzymują ono co miesiąc znacznie więcej w ramach regularnego wynagrodzenia.

Ze sprawozdania wynika bowiem, że średnia pensja pracownika TVP wynosiło 9572 zł. W 2018 roku było to 8874 zł, a więc wzrost wyniósł 7,9 procent.

Przyrost średniej płacy w 2019 r. wynika przede wszystkim ze zwiększenia nakładów finansowych na produkcję (wzrost honorariów i premii zadaniowej), co wynika bezpośrednio z wzbogacenia oferty programowej Telewizji Polskiej S.A. oraz przekierowania produkcji na zasoby własne Spółki.

sprawozdanie finansowe TVP

W dokumencie zaznaczono, że członkowie zarządu spółki zarobili w 2019 roku 2,18 mln zł, na wynagrodzenie członków rady nadzorczej wydano zaś 216,4 tys. zł.

W 2020 roku wyniki TVP będą zapewne jeszcze lepsze. Nadawca otrzymał 1,71 mld zł z budżetu, dzięki czemu pierwszą połowę roku zamknął zyskiem wynoszącym 936,5 mln zł. Łączne przychody spółki wyniosły w tym czasie 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld to suma wpływów abonamentowych oraz rekompensaty.

Zmalały za to przychody z reklam, które uszczupliły się rok do roku o 21 procent.

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl/Press