Zamknij

Pracownicy Biedronki bez wolnych niedziel. Sieć nie zapytała ich o zdanie?

06.08.2021 19:02
Biedronki otwarte w niedziele
fot. Piotr Molecki/East News

Biedronka połączyła siły z Pocztą Polską, dzięki czemu jako placówka pocztowa będzie mogła otworzyć sklepy w niedziele. Z dodatkowych przychodów sieci nie cieszą się pracownicy, którzy nie chcą przychodzić do pracy ostatniego dnia tygodnia. Czy firma konsultowała z nimi swoje plany?

Biedronka otwiera się w niedziele. Sieć poszła na układ z Pocztą Polską. Przy okazji codziennych zakupów klienci jednej z największej sieci w Polsce będą mogli odebrać paczkę także w niedzielę.

Pracownicy nie są jednak zadowoleni z faktu, że stracą – dla niektórych jedyny – wolny dzień w tygodniu. Zdaniem związkowców, którzy rozmawiali z portalem Wiadomościhandlowe.pl, spółka nie konsultowała z nimi swoich planów. Czy rzeczywiście tak było? Zapytaliśmy o to największego w Polsce prywatnego pracodawcę.

Koniec wolnych niedziel dla pracowników Biedronki 

Kilkadziesiąt sklepów Biedronka w całej Polsce odwiedzić można także w niedziele. Pracownicy nie są zadowoleni z faktu, że będą musieli pojawić się w pracy ostatniego dnia tygodnia. Związkowcy w rozmowie z portalem Wiadomościhandlowe.pl skarżą się ponadto, że spółka nie konsultowała z nimi planów organizacji pracy w niedziele.

Z mojej wiedzy wynika, że z żadnym ze związków zawodowych działających w Biedronce nikt na ten temat nie rozmawiał. Wszystkiego dowiedzieliśmy się z mediów. Spółka twierdzi, że nic z nami w tym zakresie nie musiała konsultować – mówi dla serwisu Piotr Adamczak, szef NSZZ Solidarność w sieci Biedronka.

Związkowcy mówią, że dla wielu pracowników odebranie im wolnych niedziel może paradoksalnie okazać się niekorzystne finansowo. Wiele pracownik musi w tym czasie zorganizować opiekę nad dzieckiem.

- Opiekunki za niedziele liczą sobie podwójnie. Pensja tej kobiety może na to nie wystarczyć. Poza tym opiekunki, które opiekują się dziećmi w tygodniu, niedziele chcą mieć wolne – mówi Piotr Adamczak.

Przedstawiciel związkowców dodał, że niektórzy pracownicy rozważają już zmianę pracy, a sama spółka już stara się pozyskać nowych pracowników. - Dochodzą nas słuchy, że teraz nawet dzwonią do byłych pracowników, żeby przyszli pracować do Biedronki- mówi Adamczak.

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy Jeronimo Martins, właściciela sieci. Biuro prasowe Biedronki na pytanie RadioZET.pl zaznacza, że możliwość odbierania paczek w sklepach to projekt testowy, który dotyczy kilkudziesięciu z trzech tysięcy marketów.

Jeśli chodzi o organizację pracy w placówkach z możliwością odbioru przesyłek w niedziele, to zaznaczamy, że jest ona realizowana w pełnej zgodzie z kodeksem pracy. Szczegółowy grafik jest ustalany każdorazowo przez kierownika sklepu na podstawie informacji zwrotnej od pracowników

Biuro Prasowe Biedronki

Sieć potwierdziła, że w razie potrzeby wysyła do pracy w danym sklepie pracowników pobliskich placówek. Biedronka zaznacza, że „w sprawach pracowniczych sieć regularnie jest w kontakcie z organizacjami związkowymi działającymi w JMP”.

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl