Zamknij

Nie będzie kar dla szefów zmuszających pracowników do szczepień

25.11.2021 11:56
Pracodawcy zmuszający pracowników do szczepień pozostają bezkarni
fot. Piotr Molecki/East News

„Działania informacyjne zamiast kar” stosują inspektorzy pracy wobec przedsiębiorców zmuszających pracowników do przyjęcia szczepienia. Sprawdzamy, jakie wnioski i skargi wpływają od pracowników do Głównego Inspektoratu Pracy.

Szczepienia są zdaniem rządzących najważniejszą bronią w walce z pandemią koronawirusa. Podobnie uważa część przedsiębiorców, którzy w obawie przed ponownym zamknięciem gospodarki namawiają pracowników do przyjęcia substancji uodparniającej na COVID-19

Kontrowersje wzbudza jednak fakt, że przełożeni, którzy zmuszają do tego zatrudnionych, nie ponoszą żadnych kar. Równocześnie minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, że w projekcie ustawy umożliwiającej pracodawcom sprawdzanie szczepień wśród zatrudnionych zapisano także prawo do kontrolowania testów na COVID-19 oraz statusu ozdrowieńca.

Pracodawcy zmuszający pracowników do szczepień pozostają bezkarni

Główny Inspektorat Pracy przekazał informację, że przepisy nie przewidują karania pracodawców za przymuszanie pracowników do szczepień. Gdy dochodzi do takich sytuacji, inspektorzy pracy poprzestają na działaniach informacyjnych.

Do Okręgowych Inspektoratów Pracy wpływa niewiele skarg na szefów, którzy wymuszają szczepienie na zatrudnionych pod groźbą utraty pracy.

W aktualnym stanie prawnym brak jest przepisu zabraniającego pracodawcy, pod groźbą kary, żądania, aby pracownik poddał się szczepieniu przeciwko COVID-19. Zatem inspektorzy pracy, w przypadku stwierdzenia takich sytuacji, poprzestają na działaniach informacyjnych, zgodnych z aktualnym stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie szczepień

Juliusz Głuski-Schimmer, Rzecznik Głównego Inspektoratu Pracy

Coraz częściej osoby zatrudnione szukają w Okręgowych Inspektoratach Pracy informacji w sprawie szczepień. Najczęściej zadawane pytania dotyczą zakresu uprawnień przełożonego odnośnie pozyskiwania informacji o zaszczepieniu pracowników. Chcą oni uzyskać informacje czy szef może zmusić ich do przyjęcia substancji uodparniającej na wirusa i jakie może za to ponieść kary.

RadioZET.pl/PAP/Karolina Mózgowiec