Zamknij

Pracodawcy jednak sprawdzą zaszczepienie. Przyspieszone prace nad ustawą

02.11.2021 11:24
strzykawka ze szczepionką przeciw COVID-19
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Nie ma potrzeby kontynuowania prac nad wdrożeniem prawa umożliwiającego pracodawcy kontrolowania, kto z zatrudnionych jest zaszczepiony – przekonywał w październiku 2021 Adam Niedzielski. W ciągu kilku dni sytuacja jednak diametralnie się zmieniła.

Szczepienia mogą stać się przepustkami do pracy: minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że rząd wróci do prac nad ustawą umożliwiającą pracodawcom sprawdzanie, kto z zatrudnionych jest zaszczepiony. We wczesnej wersji zapisano w niej, że niezaszczepiony pracownik mógł być przenoszony na inne stanowisko pracy, a nawet wysyłany na bezpłatny urlop.

Radio ZET dotarło do projektu certyfikatów, które miały być wydawane pracownikom, z powodu „dużych politycznych emocji” projekt jednak zamrożono, a Adam Niedzielski zapowiedział, że do przywrócenia prac nad ustawą może doprowadzić znaczny wzrost zachorowań.  Liczba wykrywanych przypadków już w październiku 2021 przekroczyła prognozę szczytu czwartej fali na listopad 2021, w związku z czym do prac nad prawem powrócono.

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. Rząd wraca do prac nad ustawą

Projekt ustawy wprowadzający możliwość weryfikowania zaszczepienia przez pracodawców „zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu” – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski w Polsat News.

Prawo zostało uznane za zbyt kontrowersyjne i budziło sprzeciw w samym PiS, dlatego też rząd podjął wcześniej decyzję o zrezygnowaniu z prac nad jego wprowadzeniem. Obóz rządzący nie chciał ryzykować przegranego głosowania w Sejmie i publicznie okazanego rozłamu.

Rosnąca gwałtownie liczba zachorowań na COVID-19 sprawiła, że mające ratować przed przymusem zamykania z powodu choroby pracowników przedsiębiorstwa mogą jedna dostać narzędzie, którego wprowadzenie postulowały.

Postaraliśmy się tak ją przygotować, aby te rzeczy, które były odbierane w taki sposób dolegliwy, nie były aż tak dolegliwe. (…) Ale sytuacja jest już taka, że nie można się specjalnie oglądać na różnego rodzaju podziały i dyskusje.

Adam Niedzielski

Szef resortu zdrowia zapewnił, że z projektu usunięto zapisy, które budziły najwięcej kontrowersji, w szczególności możliwość wstrzymywania wynagrodzeń dla niezaszczepionych pracowników. „Absolutnie nie ma możliwości, żeby pracownik otrzymał bezpłatny urlop ze względu na to, że jest niezaszczepiony” – poinformował Niedzielski.

Niedzielski dodał, że sygnały poparcia dla ustawy wysyłały do niego różne kluby parlamentarne, z uzyskaniem większości niezbędnej do wprowadzenia prawa nie powinno być więc kłopotów nawet wtedy, gdy przeciwko ustawie zagłosuje część posłów PiS.

RadioZET.pl/Polsat News/PAP