Zamknij

Pracodawca zyska nowe uprawnienia. Sprawdzi, kto się zaszczepił

28.07.2021 11:59
Pracodawca sprawdzi, kto się zaszczepił
fot. Waldemar Wylegalski/Polska Press/East News

Pracodawca będzie mógł zweryfikować, który pracownik się zaszczepił – podaje nieoficjalnie „Wprost”, powołując się na rządowe źródła. Politycy mają szykować już projekt ustawy w tej sprawie.

Lockdown okaże się nieunikniony, jeśli nie zbudujemy zbiorowej odporności. Przy nieco ponad 17 mln zaszczepionych w pełni Polaków osiągnięcie tego celu przed jesienią wydaje się niełatwym zadaniem.

Pracodawcy nie chcą ponosić kosztów kolejnych obostrzeń i apelują do polityków o umożliwienie im m.in. odmawiania niezaszczepionym klientom obsługi. Politycy, jak dowiaduje się „Wprost”, idą o krok dalej. Dadzą pracodawcom podstawę nawet do degradacji pracownika, który się nie zaszczepił.

Niezaszczepieni pracownicy stracą stanowiska? Kontrowersyjne pomysły posłów

Jak ustalił „Wprost”, na kolejnym posiedzeniu Sejmu (11 sierpnia 2021 roku) zostanie złożony poselski projekt, dający podstawę prawną pracodawcom do weryfikowania, czy ich pracownik się zaszczepił.

– Pracodawcy będą mogli wymagać od pracowników dowodów szczepienia. Jeśli okażą się niezaszczepieni, będą mogli przesunąć ich na inne stanowisko – mówi „Wprost” osoba z rządu.

Informator dodał, że podczas konsultacji przedstawicieli świata biznesu z rządem, strony zgodnie miały stwierdzić, że w obliczu kolejnej fali pandemii pracodawcom należy się tego typu narzędzie.

– Do tej pory nie było podstaw prawnych, by wymagać dowodu szczepienia. Dzięki temu projektowi w zakładach pracy, które wcześniej często były ogniskami koronawirusa, będzie można powstrzymać transmisję wirusa – dodaje rozmówca „Wprost”.  

Warto nadmienić, że w świetle prawa szczepienia nie są obowiązkowe. Przepisy dotyczące prawa pracy są jednak na tyle złożone, że nawet Państwowa Inspekcja Pracy nie potrafiła jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o ewentualny obowiązek szczepień w zakładach pracy.

Z jednej strony bowiem to na barkach pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pracownikom w miejscu pracy, zarówno zaszczepionym, jak i niezaszczepionym. Z drugiej strony, przymus szczepień czy odmienne traktowanie niezaszczepionych, jak pierwotnie stwierdziła urzędniczka PIP, może nosić znamiona mobbingu.

RadioZET.pl/WPROST.pl