Zamknij

Polki są lepiej wykwalifikowane od mężczyzn – podał PIE

10.12.2019 07:22
Praca. Polski są lepiej wykwalifikowane i szukają pracy dokładniej od mężczyzn
fot. nd3000/Shutterstock (ilustracyjne)

Kobiety częściej interesują się ofertami zatrudnienia, które ujawniają zarobki, zakres obowiązków oraz możliwości elastycznego czasu pracy – podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Panie procentowo przeważają również wśród pracowników wysoko wykwalifikowanych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Badania pokazały, że nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn (tzw. gender gap) wpływa negatywnie na wzrost gospodarczy, co znajduje odzwierciedlenie w miernikach zrównoważonego rozwoju – napisano w ostatnim wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE”.

Polskie pracownice lepiej wykwalifikowane od mężczyzn

Eksperci wskazali na międzynarodowe indeksy, takie jak Global Gender Gap Index (GGG), Gender Equality Index (GEI) czy Gender Balance Index, które dokonują pomiaru równości kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i gospodarczym na podstawie danych o zatrudnieniu, wykształceniu, stanie zdrowia, udziale w życiu politycznym.

Zobacz także

Jak w tych zestawieniach wypadła Polska?

Nasz kraj w rankingu globalnym GGG w 2018 roku znalazł się na 42. pozycji na 149 krajów. Jednak pod względem udziału kobiet i mężczyzn w rynku pracy nasz kraj uplasował się na 70. miejscu.

Co ciekawe, wśród pracowników wysoko wykwalifikowanych w Polsce większy udział mają kobiety (18,7 proc.) niż mężczyźni (13,9 proc.) – zaznaczyli analitycy PIE.

Wyjaśnienia różnic w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn oraz sposobów na ich zrównoważenie upatruje się najczęściej, jak wyjaśnili, w dyskryminujących kobiety np. barierach prawnych czy instytucjonalnych.

Zobacz także

Jak pracy szukają Polki i Polacy?

Kobiety i mężczyźni w podobny sposób przeszukują oferty pracy, jednak ich strategie ubiegania się o zatrudnienie są wyraźnie różne. Pokazał to raport serwisu LinkedIn, opracowany na podstawie aktywności 610 mln użytkowników z ponad 200 krajów.

Kobiety są bardziej krytyczne w samoocenie i większość z nich ubiega się o stanowisko tylko wtedy, kiedy mają poczucie, że spełniają wszystkie wymagane kryteria. Ponadto, rzadziej aplikują na stanowiska wyższe niż te, które aktualnie zajmują – napisali eksperci PIE.

Zobacz także

Natomiast mężczyźni podchodzą do stawianych wymagań z większą swobodą. Większość z nich decyduje się aplikować, jeśli spełniają około 60 proc. kryteriów.

Eksperci PIE zwrócili ponadto uwagę, że kobiety rzadziej proszą o rekomendację na interesujące je stanowisko, nawet jeśli znają kogoś, kto pracuje w danej firmie.

Większym zainteresowaniem wśród kobiet cieszą się propozycje pracy, które ujawniają zarobki, zakres obowiązków oraz możliwości elastycznego czasu pracy. Do mężczyzn bardziej przemawia informacja o możliwościach awansu i rozwoju.

Co to jest Polski Instytut Ekonomiczny? PIE to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP