Zamknij

Polacy zarabiają znacznie mniej, niż wynosi średnia pensja - badania

11.10.2019 14:16
Praca. Polacy zarabiają znacznie mniej, niż wynosi średnia pensja
fot. KieferPix/Shutterstock (ilustracyjne)

Choć na polskim rynku coraz łatwiej o pracę, gros pracowników ciągle marzy o lepszej płacy - wynika z raportu platformy SpotData i Symmetrical.ai, opublikowanego w piątkowym "Pulsie Biznesu".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

"Puls Biznesu" przywołał się wyniki raportu wskazuje, że Polacy ciągle zarabiają za mało, by byli spokojni o swoją przyszłość i nie martwili się o swoje finanse od pierwszego do pierwszego.

Zgodnie z raportem, wśród pracujących na umowę o pracę lub zlecenie Polaków w wieku 24 lat i więcej, aż 34 proc. badanych zarabia jedynie 2-3 tys. zł netto, a 19 proc. mniej niż 2 tys. zł.

Zarobki pracowników
fot. Spotdata/Symmetrical.ai

Zobacz także

To potwierdza, że najczęściej pojawiająca się w przestrzeni publicznej kwota przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw jest dla większości Polaków ciągle niedostępna. Z opracowania wynika, że średnią krajową lub więcej zarabia jedynie około 17 proc. Polaków.

Jak podkreślił "Puls Biznesu" 17 proc. badanych nie ma nawet oszczędności, by utrzymać się z nich przez tydzień.

Następne 19 proc. nie przeżyłoby z oszczędności miesiąca, a 22 proc. z kwartału. To przedstawia Polskę, jako kraj niskich oszczędności, gdzie 36 proc. społeczeństwa nie może sobie pozwolić nawet na miesięczne bezrobocie, spowodowane szukaniem nowej pracy.

Oszczędności pracowników
fot. Spotdata/Symmetrical.ai

Zobacz także

Fakt, że pracodawcy są tego świadomi, stawia ich na słabej pozycji podczas negocjacji płacowych, mimo coraz mniej płynnego rynku - dodał "PB".

Badani zostali również zapytani o swoje relacje z pracodawcą. 40 proc. uznało je jako dobre, a 33 proc. jako neutralne. 

Badanie ilościowe przeprowadzono na reprezentatywnej próbie pracujących Polaków (z umową o pracę lub zlecenie) w wieku 24 lata i więcej, na grupie liczącej 572 osoby. Badanie było realizowane metodą CAWI w dniach 13-18 września 2019 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu