Zamknij

Mali przedsiębiorcy czytają CV kandydatów średnio przez pół minuty

27.08.2019 10:20
Praca. Mali przedsiębiorcy czytają CV kandydatów średnio przez pół minuty
fot. stockfour/Shutterstock (ilustracyjne)

Do pół minuty – tyle średnio trwa przeglądanie CV kandydatów do pracy w większości mikro- i małych przedsiębiorstw. Tylko 2 proc. czyta życiorysy przez co najmniej 5 minut. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Takie wyniki przyniosło badanie przeprowadzone przez brytyjską firmę Uce Group Ltd.

Jak podał portal Prawo.pl, wyniki ankiety pokazało, że maksymalnie do pół minuty na przeczytanie nowego CV kandydata poświęca 56 proc. respondentów. Nie więcej niż minutę przeznacza 21 proc. pytanych mikrofirm i małych przedsiębiorstw.

Zobacz także

Z kolei 23 proc. respondentów poświęca na to minimum 2 minuty. Więcej czasu — od 2 do 3 minut – życiorysy kandydatów czyta 11 proc., w 3-4 minuty – 7 proc., w 4-5 minut – 3 proc., a powyżej 5 minut – tylko 2 proc.

Komentujący dla Prawo.pl wyniki ankiety dr hab. Tomasz Ochinowski – kierownik Zakładu Socjologii Organizacji i Historii Biznesu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego – powiedział, że tak krótki czas poświęcany na czytanie CV w małych firmach należy do ich specyfiki. A pracę w nich często znajduje się po znajomości.

– Chciałbym jednak, żebyśmy traktowali to zjawisko po prostu jako fakt. Ono wcale nie musi negatywnie wpływać na efektywność przedsiębiorstw. Często są to przecież rodzinne firmy. Pracodawca sporo wie o kandydacie, bo ma dobre rozeznanie w środowisku lokalnym, stąd CV w dużym stopniu jest pewną formalnością – powiedział dr hab. Ochinowski.

Zobacz także

Jednak wciąż 30 sekund to zbyt mało, aby poznać w pełni kwalifikacje i profil kandydata.

– Niestety, przy szybkim czytaniu literówka bywa bardziej zapamiętana niż kompetencje. Podejrzewam, że przedstawiciele firmy czytający CV po prostu kierują się pierwszym wrażeniem – wskazała Dominika Kaczmarek, Senior Consultant z Hays Poland, cytowana przez portal.

Jeżeli chce się poważnie potraktować kandydatów, a także własne przedsiębiorstwo, należałoby poświęcić na czytanie CV zdecydowanie więcej czasu. Z mojego doświadczenia korporacyjnego wynika, że trzeba przeznaczyć średnio od 4 do 6 minut, aby dobrze poznać profil osoby ubiegającej się o pracę. I to jest absolutne minimum.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl