Zamknij

Praca zdalna. Co piąty pracownik „prędzej się zwolni, niż wróci do biura”

14.09.2021 16:55
Praca zdalna. Co piąty pracownik prędzej się zwolni, niż wróci do biura
fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/EastNews

Co piąty pracownik (20 proc.) byłby w stanie zrezygnować z pracy, gdyby musiał wrócić na stałe do biura - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań YouGov. Ponad jedna trzecia Niemców chciałaby kontynuować pracę w domu, nawet po zakończeniu pandemii. To duży wzrost w stosunku do badania z początku kwarantanny – informuje portal RND.

Praca zdalna to wymarzone rozwiązanie dla polskich trzydziestolatków. Z badań wynika, że osoby urodzone w latach 1984-1994 w prawie 40 proc. całkowite zrezygnowałoby z pracy z biura na rzecz wykonywania obowiązków służbowych z domu.

Już w sierpniu 2021 pisaliśmy o możliwych zagrożeniach dla pracowników, którzy nie będą chcieli wrócić za firmowe biurko. Obniżka pensji za pracę zdalną? Firmy mają sposób, by pracownicy wrócili do biur.

Praca zdalna. Co piąty pracownik „prędzej się zwolni, niż wróci do biura”

Tymczasem ponad dwie trzecie pracowników w Niemczech, którzy pracowali w domowym biurze podczas pandemii koronawirusa, nadal chce to kontynuować. "Popularność pracy we własnych czterech ścianach wzrosła w wyniku pandemii” – skomentowała firma energetyczna E.ON, która zleciła to badanie.

Głównym powodem rosnącej popularności home office jest oszczędność czasu, przede wszystkim dzięki wyeliminowaniu konieczności dojazdów do pracy - ten powód podaje 70 proc. ankietowanych. Inne powody to bardziej elastyczne godziny pracy (57 proc.), zmniejszenie kosztów dojazdów (52 proc.) oraz ekologia i „odciążenie środowiska” (43 proc.).

Jak wynika z sondażu, co piąty pracownik (20 proc.) byłby nawet w stanie zrezygnować z pracy, gdyby musiał wrócić na stałe do biura po wygaśnięciu pandemicznych środków bezpieczeństwa. 14 proc. ankietowanych byłoby skłonnych do obniżenia swojego wynagrodzenia o 1-5 proc., gdyby dostali możliwość elastycznego sposobu pracy (część w domu, część w biurze). 7 proc. ankietowanych zaakceptowałoby nawet większą obniżkę płacy o 6-10 proc.

Jednak dla zdecydowanej większości ankietowanych (69 proc.) rezygnacja z pełnego wynagrodzenia jest nie do pomyślenia. Dodatkowo blisko połowa badanych (46 proc.) oczekuje stosownych regulacji prawnych, gwarantujących możliwość korzystania z home office przynajmniej w częściowym zakresie – przy uwzględnieniu, że wykonują pracę biurową.

RadioZET.pl/PAP/Marzena Szulc