Zamknij

Praca zdalna to już standard? Kandydaci stawiają warunki

17.09.2020 10:38
Praca zdalna warunkiem przy rekrutacji
fot. Worawee Meepian/shutterstock(ilustracyjne)

Możliwość pracy zdalnej to już nie ekstra benefit zachęcający pracowników, a standard na rynku pracy. Dla 9 na 10 kandydatów to warunek przy rekrutacji.

Praca zdalna stała się codziennością dla pracowników biur. Koronawirus zmienił podejście do pracy z domu i przyśpieszył nieuniknioną rewolucję na rynku pracy.

9 na 10 pracowników podczas rozmowy rekrutacyjnej oczekuje możliwości pracy zdalnej, zaś pracodawcy musza dostosować się do nowej rzeczywistości.

Praca zdalna warunkiem podczas rozmowy rekrutacyjnej 

Trzy czwarte firm nie widzi problemu z wysyłaniem pracowników na pracę zdalną. Większość, bo 9 na 10 pracowników chce mieć możliwość pracować w ten sposób - wynika z danych Grafton Recruitment oraz CBRE.

Zobacz także

Zdaniem ekspertów praca zdalna przestała być benefitem, a zaczęła być standardem przy kreowaniu ofert pracy. Większość kandydatów stawia dziś właśnie taki warunek przyszłym pracodawcom.

Joanna Mroczek, szefowa działów Badań Rynku i Doradztwa oraz w Polsce i regionie CEE w CBRE komentuje, że w dobie pandemii pracodawcy być może po raz pierwszy mieli możliwość przekonać się, że praca zdalna może być równie efektywna.

Większość firm się nie zawiodła, dlatego można się spodziewać, że praca zdalna w częściowym wymiarze przestanie być benefitem, a stanie się czymś naturalnym 

Joanna Mroczek z CBRE

Ekspertka podkreśla jednak, że nie wszystkie firmy mogą wysłać pracowników do domów. Przedsiębiorstwa usługowe czy produkcyjne często związane są z obecnością pracownika w firmie.  Po drugie, ci, którzy mogą pozwolić sobie na pracę z domu często deklarują, że woleliby pracować z biur. Ekspertka wskazuje, że pracownicy cenią sobie możliwość pracy w trybie zdalnym przynajmniej jeden dzień w tygodniu.

Zobacz także

45 proc. pracowników chciałoby pracować zdalnie cały czas, co piąty pracownik – kilka razy w tygodniu – wynika z ankiety Grafton Recruitment oraz CBRE.

- Pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej, ale to nie znaczy, że nie chcą wracać do biur. Wręcz przeciwnie, większość deklaruje, że brakuje im spotkań z innymi pracownikami czy wyraźnego oddzielenia pracy i domu – mówi Joanna Wanatowicz, Business Director, Grafton Recruitment. 

Firma zapytała poszukujących pracy, czy zatrudniliby się w firmie, która nie przewiduje pracy zdalnej. Szukający pracy są zgodni, że będą weryfikowali możliwość pracy zdalnej u potencjalnego pracodawcy – wskazuje tak aż 92 proc. osób.

RadioZET.pl/mat.pras