Zamknij

Praca zdalna w urzędach. Do kiedy?

03.11.2020 07:31
Praca zdalna w urzędach. Jest rozporządzenie. Jakie zmiany?
fot. Girts Ragelis/Shutterstock (ilustracyjne)

Praca zdalna w administracji publicznej od wtorku - wynika z rządowego rozporządzenia, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Na jakich warunkach?

Koronawirus i gwałtowny wzrost zakażeń spowodował, że rząd Mateusza Morawieckiego podjął decyzję o znacznym ograniczeniu pracy urzędników. - Wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie - podkreślił w piątek Mateusz Morawiecki.

Jednak wbrew rządowym zapowiedziom praca zdalna w administracji nie rozpoczęła się w 2 listopada, ale dopiero we wtorek. Powodem były negocjacje w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dopiero późnym wieczorem w poniedziałek opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenia w sprawie zmian. Co w nim dokładnie zapisano?

Praca zdalna w administracji. Do kiedy?

"Do dnia 4 grudnia 2020 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury" - napisano w rozporządzeniu.

Zobacz także

Jak dodano, kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z pracy zdalnej pracowników wykonujących "zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom, lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa, lub potrzeby urzędu, lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej". W tym np. sądy i prokuratury.

W sobotę odbyło się spotkanie konsultacyjne premiera Morawieckiego i wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera z przedstawicielami strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. 

Zobacz także

"W wyniku rzeczowej, konstruktywnej dyskusji, ustalono, że rozporządzenie dotyczące administracji samorządowej wejdzie w życie od wtorku, po ogłoszeniu w poniedziałek 2 listopada" – poinformowali we wspólnym oświadczeniu współprzewodniczący komisji Paweł Szefernaker i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

W oświadczeniu Szefernakera i Karnowskiego podkreślono, że "rozporządzenie zasadniczo wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych, jednak upoważni kierowników urzędów i jednostek do ustalenia szczególnych rozwiązań organizacyjnych w sprawach pomocy obywatelom, ich bieżącej, egzystencjalnej obsługi w zakresie podstawowych usług publicznych oraz innych ważnych spraw, których załatwienie w sposób zdalny nie jest możliwe".

Zobacz także

W dyskusji - jak napisano w oświadczeniu - obie strony zwróciły uwagę na konieczność utrzymania aktywności gospodarczej, czyli rejestrację nowych podmiotów, a także inwestycyjnej, czyli np. przetargi i pozwolenia na budowę.

Przekazano także, że inne zgłoszone przez samorządowców problemy i postulaty zostaną rozpatrzone w trakcie prac nad projektem kolejnego rozporządzenia, który będzie przedstawiony do zaopiniowania w najbliższych dniach.

RadioZET.pl/PAP