Zamknij

Praca zdalna w urzędach od 3 listopada. Rozporządzenia nadal brak

02.11.2020 09:46
Praca zdalna urzędników od 3 listopada
fot. fizkes/shutterstock (ilustracyjne)

Premier ogłosił w piątek 30 października nakaz pracy zdalnej dla urzędników od 2 listopada. Rządzący zdecydowali jednak, że nowe przepisy, których formalnie jeszcze nie ma, wejdą w życie później.

Praca zdalna dla urzędników nie od 2, lecz od 3 listopada. To weekendowe ustalenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, której przewodniczył wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Urzędnicy przeniosą pracę z biur do domów później, niż pierwotnie zapowiadał premier. Nadal jednak nie wiadomo, na jakich zasadach na odbywać się ich praca – rozporządzenie ma pojawić się dopiero na dzień przed rozpoczęciem pracy zdalnej.

Praca zdalna w urzędach od 3 listopada

Rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych wejdzie w życie od wtorku – poinformowali po spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego jej współprzewodniczący: wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Zobacz także

- W wyniku rzeczowej, konstruktywnej dyskusji, ustalono, że rozporządzenie dotyczące administracji samorządowej wejdzie w życie od wtorku, po ogłoszeniu w poniedziałek 2 listopada  – poinformowali we wspólnym oświadczeniu współprzewodniczący komisji: Paweł Szefernaker i Jacek Karnowski.

Członkowie komisji podkreślili, że rozporządzenie, co do zasady, wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych. Zgodnie z projektowanym aktem, kierownicy urzędów będą sami decydowali o szczegółowych rozwiązaniach „w sprawach pomocy obywatelom, ich bieżącej obsługi w zakresie podstawowych usług publicznych oraz innych ważnych spraw, których załatwienie w sposób zdalny nie jest możliwe".

Członkowie komisji, zarówno strona rządowa, jak i samorządowa, mieli zwrócić uwagę na konieczność utrzymania aktywności gospodarczej, czyli rejestrację nowych podmiotów, a także inwestycyjnej, czyli np. przetargi i pozwolenia na budowę. Innymi słowy, praca zdalna urzędników nie powinna paraliżować pracy urzędów.

RadioZET.pl/PAP