Zamknij

Praca zdalna na stałe w przepisach. Maląg zdradziła szczegóły

30.09.2020 09:53
Praca zdalna w kodeksie pracy. Maląg o nowych przepisach
fot. Girts Ragelis/shutterstock (ilustracyjne)

Praca zdalna na stałe zostanie wpisana do polskiego kodeksu pracy. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła szczegóły.

Praca zdalna w dobie koronawirusa stała się codziennością pracowników biurowych. Zatrudnieni wykonują swoje obowiązku z domu, choć taka forma świadczenia usług nie ma jeszcze jasnego odzwierciedlenia w przepisach.

Szefowa resortu pracy zapowiada jednak zmiany. Przepisy o pracy zdalnej mają być oparte na obecnych przepisach o telepracy. Co to oznacza?

Praca zdalna jak telepraca. Maląg o nowych przepisach

- Chcemy, by rozwiązania dotyczące pracy zdalnej zastąpiły obecne przepisy o telepracy i w przeważającym zakresie opierały się na tych samych zasadach - powiedziała PAP szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Szczegółowe zasady pracy zdalnej pracodawca będzie ustalał w porozumieniu z pracownikiem.

Mając na uwadze fakt, że praca zdalna jest jednym z najbardziej skutecznych instrumentów ułatwiających godzenie życia zawodowego i rodzinnego, chcemy na stałe wprowadzić pracę zdalną do Kodeksu pracy. W ten sposób praca zdalna byłaby wykonywana nie tylko w nadzwyczajnych warunkach, ale i po ustaniu pandemii 

Marlena Maląg

Przepisy o pracy zdalnej miałyby zastąpić zapis o telepracy. - Proponujemy, aby praca zdalna mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo poza siedzibą pracodawcy lub poza innym stałym miejscem świadczenia pracy, określonym w umowie o pracę lub wskazanym przez pracodawcę. To może być miejsce zamieszkania pracownika, ale także inne miejsce wybrane przez niego  - dodała Maląg.

Zobacz także

Maląg wskazała, że to od ustaleń na linii pracownik-pracodawca zależna byłaby częstotliwość pracy zdalnej i jej warunki.

Ekwiwalent pieniężny za pracę z domu?

Minister pracy mówiła, że w świetle projektowanych przepisów, pracownikowi, którzy używa prywatnego sprzętu podczas pracy z domu, przysługiwał będzie odpowiedni ekwiwalent pieniężny.

- Zakłada się możliwość wykorzystania prywatnych materiałów i narzędzi, ale tylko za zgodą pracownika i na zasadach z nim uzgodnionych. Wówczas pracownikowi przysługiwałby ekwiwalent pieniężny w wysokości z nim uzgodnionej i na zasadach określonych w porozumieniu ze związkami albo w regulaminie - powiedziała minister.

Zobacz także

Minister wskazała również, że koniecznie będzie cykliczne szkolenie pracowników wykonujących swoje obowiązki z domu z zakresu zasad BHP.

- Przed dopuszczeniem do pracy zdalnej pracodawca byłby zobowiązany do sporządzenia informacji na temat bezpiecznego wykonywania pracy zdalnej odnoszącej się np. do zagrożeń związanych z pracą na stanowisku z monitorem ekranowym, w tym zaburzeń ze strony układu mięśniowego i szkieletowego. Byłby także zobligowany do zapoznania pracownika z tą informacją - wskazała Maląg.

RadioZET.pl/PAP