Zamknij

Praca zdalna znajdzie się w Kodeksie pracy - wiceminister Szwed

22.09.2020 09:20
Praca zdalna w Kodeksie pracy 2020. Jakie zmiany?
fot. Deliris/Shutterstock (ilustracyjne)

Zmiany w Kodeksie pracy. Zniknie z niego pojęcie telepracy i zostanie zastąpienie przez pracę zdalną. Jakie będą warunki korzystania z tego nowego prawa?

Pandemia koronawirusa spowodowała wiele zmian na rynku pracy. Od marca część firm zdecydowała się skierować kadry do pracy zdalnej, która nie ma umocowania w obecnym Kodeksie pracy. Ma to się wkrótce zmienić, o czym poinformował w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Stanisław Szwed - wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Potwierdził, że wstępna wersja projektu zmian w kodeksie pracy, zawierająca nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej jest gotowa - resort zamierza przekazać ją partnerom społecznym.

Kodeks pracy 2020. Praca zdalna zastąpi telepracę

- Najbliższe spotkanie zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego ma się odbyć 29 września. Przypomnijmy też, że wydłużyliśmy możliwość stosowania pracy zdalnej na podstawie specustawy COVID-owej. W tym trybie można z niej korzystać w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii i trzech miesięcy od momentu ich odwołania - powiedział Szwed w rozmowie z "DGP". Jak dodał, zgodnie z projektem praca zdalna miałaby zastąpić przepisy kodeksu pracy dotyczące telepracy.

Uznaliśmy, że nieracjonalne byłoby powielanie tych samych rozwiązań. Zatem pojęcie telepracy zniknie, a zastąpią je regulacje dotyczące pracy zdalnej. Częściowo przejmą one zasady określone obecnie w przepisach o telepracy

Stanisław Szwed

Projekt ma ponadto uelastycznić zasady świadczenia pracy na odległość. - Ma to być praca świadczona poza siedzibą firmy w całości – czyli na stałe – lub w części. Chcielibyśmy, aby szczegółowe rozwiązania w tym zakresie były określane w porozumieniu pracodawcy i zatrudnionych. Na poziomie zakładu zawieraliby je zatrudniający i związki zawodowe. Ale możliwe byłoby też określanie takich zasad w umowie o pracę, czyli indywidualnie, w sposób dostosowany do potrzeb konkretnego stanowiska - wyjaśnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zobacz także

Takie rozwiązanie umożliwi wspomnianą elastyczność. - Dla przykładu - w porozumieniu może być z góry ustalone, że wszyscy zatrudnieni w dziale IT wykonują pracę zdalnie, ale w umowie będzie można też określać indywidualnie warunki jej świadczenia - zaznaczył Szwed.

Jak mówił, resort pracy stara się też wprowadzić do kodeksu pracy rozwiązanie, które "umożliwiałoby zatrudniającemu jednostronne kierowanie do pracy poza siedzibą firmy, ale w wyjątkowych przypadkach, np. epidemii lub innych kryzysowych sytuacjach".

- Z drugiej strony w konkretnych przypadkach silniejsze uprawnienia w tym zakresie przysługiwałyby pracownikom. Chodzi na przykład o rodziców wychowujących dzieci. Zatrudniający mógłby im odmówić pracy zdalnej tylko z obiektywnych przyczyn - podkreślił Szwed. 

RadioZET.pl/PAP