Zamknij

Praca zdalna także po pandemii? Polacy zdecydowali

28.04.2021 16:35
Pracownicy nieprędko wrócą do biur
fot. nito/shutterstock (ilustracyjne)

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zapytała pracowników, czy chcieliby wrócić do biura. Polacy za bardzo jednak polubili pracę zdalną.

Lockdown dobiega końca. Rząd stopniowo znosi obostrzenia, a rosnąca liczba zaszczepionych Polaków i poprawa sytuacji epidemicznej dają nadzieję na szybki powrót do normalności.

Czym jednak jest normalność na rynku pracy? Niewykluczone, że praca zdalna pozostanie z nami na dłużej, także po ustaniu epidemii.

Praca zdalna po pandemii? Polacy niechętnie wrócą do biur

Pracodawcy muszą szykować się na spory kompromis. Z badania „Przyszłość pracy w sektorze finansowym” przeprowadzonego przez PARP wynika, że po pandemii większość pracowników instytucji finansowych chciałaby pracować hybrydowo.

W czasie pandemii zdecydowana większość pracowników sektora finansowego przeszła na home office - wskazuje PARP. Okazuje się jednak, że praca zdalna w tym sektorze była popularna także przed pandemią.

Badania pokazują, że przed wybuchem pandemii 67 proc. ankietowanych pracowało wyłącznie z biura, a 23 proc. sporadycznie korzystało z opcji home office.

Pandemia wywróciła jednak rynek pracy do góry nogami i sprawiła, że tylko 9 proc. pracowników zatrudnionych w finansach pozostało w biurach.

Czy odsetek stacjonarnych pracowników wzrośnie za kilka miesięcy, gdy sytuacja epidemiczna się poprawi? Oto wyniki ankiety PARP:

  • 16 proc. pracowników chciałoby pracować wyłącznie zdalnie
  • 12 proc. pracowników chce pracować tylko z biura
  • 42 proc. pracowników wybiera hybrydowy tryb pracy (kilka dni z domu, kilka dni z biura)
  • 31 proc. badanych chce pracować w większości zdalnie, ale z możliwością sporadycznego przychodzenia do biura

PARP zapytał Polaków także o to, jakie zalety widzą w pracy zdalnej. Dla 83 proc. badanych w dobie pandemii argumentem za pracą z domu było bezpieczeństwo. 72 proc. ceni sobie także możliwość kontynuowania pracy nawet w razie niewielkich kłopotów zdrowotnych. 66 proc. wskazuje na elastyczny czas pracy, zaś 57 proc. mówi o zaoszczędzeniu pieniędzy. 43 proc. ankietowanych cieszy się czasem spędzonym z rodziną.

Praca zdalna ma także swoje wady. 36 proc. ankietowanych deklarowało trudności związane z godzeniem pracy z domu z opieką nad dziećmi (w tym nadzorowaniem ich lekcji online. Pracownicy wskazywali też na problemy w utrzymaniu dobrych relacji ze współpracownikami i trudności w określeniu jasnej granicy między pracą a życiem prywatnym. Doskwierała im także samotność i poczucie izolacji. 18 proc. badanych nie miało także zadowalających warunków do pracy w domu. Bóle kręgosłupa i migreny także wpisywały się na listę wad pracy zdalnej.

Raport nie pozostawia złudzeń: powrót do pracy w pełni stacjonarnej nie będzie łatwym zadaniem. Niewykluczone, że pracodawcy zgodzą się na kompromis i nową normalnością stanie się praca hybrydowa.  

RadioZET.pl/PAP/PARP