Zamknij

„Praca zdalna gdzie tylko możliwe”. Przez kilka tygodni Polacy mają nie wychodzić z domu

21.01.2022 12:42
Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski
fot. PAP/Albert Zawada

Nawet 100 000 nowych zachorowań dziennie – takie alarmujące prognozy dotyczące piątej fali zaprezentował podczas konferencji Mateusz Morawiecki. W związku z tym premier zarządził pracę zdalną w urzędach i zaapelował o wprowadzenie jej na kilka tygodni także przez przedsiębiorstwa.

Praca zdalna lub hybrydowa gdzie tylko to możliwe – taki apel przedstawił premier Morawiecki podczas konferencji dotyczącej przygotowań do walki z piątą falą. Rozporządzenie wprowadzające obowiązek pracy zdalnej w urzędach administracji państwowej ma zostać wdrożone w ciągu najbliższych dni.

Premier Morawiecki zaapelował także do samorządów i przedsiębiorców o wprowadzenie takich samych rozwiązań. Praca zdalna i/lub hybrydowa ma zostać wprowadzona na najbliższe tygodnie, żeby ograniczyć kontakty i zmniejszyć liczbę osób wychodzących z domu.

Praca zdalna i hybrydowa na kilka tygodni. Zalecenie premiera

Z prognoz wynika, że z powodu choroby lub kwarantanny w pracy może nie pojawić się nawet ponad milion osób. Zapobiec temu ma wprowadzenie z wyprzedzeniem pracy zdalnej lub hybrydowej. Polacy, którzy zostaną w domu, nie będą ryzykować zarażenia w zakładzie pracy lub podczas dojazdów.

Piąta fala ma przynieść nawet kilkakrotnie więcej zakażeń, niż wynosi dotychczasowy rekord. Morawiecki wskazał na sytuację w innych europejskich krajach, gdzie wariant Omikron dotarł wcześniej.

Nie chcę spekulować, czy u nas będzie to 50 czy 100 tysięcy. Widziałem analizy i takie, i nawet sięgające 140 tysięcy dziennych zakażeń, ale będzie to na pewno bardzo dużo. Dlatego musimy się przygotować na to najlepiej jak potrafimy.

Mateusz Morawiecki

Z tego właśnie powodu szefowi rządu zależy na jak najszybszym wprowadzeniu pracy zdalnej i zatrzymaniu pracowników w domach na kilka tygodni.

Planujemy jak najszybsze przejście w tryb zdalny, apeluję też do przedsiębiorstw, żeby najbliższe tygodnie przepracowali w trybie zdalnym lub hybrydowym.

Mateusz Morawiecki

Z danych wynika, że 80 procent Polaków w czasie pandemii pracowało bez zmian, w zakładach pracy. Obowiązki służbowe mogą bowiem wykonywać tylko będąc fizycznie w miejscu pracy.

Praca zdalna w urzędach administracji państwowej jest przesądzona: informacje o wprowadzającym je rozporządzeniu znalazły się już na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Podmioty samorządowe oraz przedsiębiorstwa decydują w tej kwestii niezależnie, stąd też apel premiera o umożliwienie pozostania pracowników w domach.

RadioZET.pl